Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrołęka

wernisaż wystawy fotografii archiwalnych
Aktorka Joanna Szczepkowska w 1989 roku, w Dzienniku Telewizyjnym w TVP oznajmiła Polakom, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm. Wypowiedziała te słowa z optymizmem, niekłamaną radością, ale też pewnie z nutą naiwności. Ale właśnie dlatego wypowiedziane przez nią słowa pomogły wówczas wielu ludziom uwierzyć, że ta szarzyzna, która wówczas jeszcze panowała wokół, już się kończy.
Wystąpienie to miało miejsce po ogłoszeniu wyników wyborów, pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.
Po raz pierwszy wybieraliśmy parlamentarzystów do dwóch izb - czyli nie jak dotychczas tylko do Sejmu, ale również do nowo utworzonego Senatu RP. Po uzgodnieniach zawartych przy „Okrągłym stole” rządzący zagwarantowali sobie i swoim koalicjantom 65% miejsc w Sejmie, 35% pozostawiając dla bezpartyjnych. Wybory te zakończyły się sukcesem przedstawicieli środowisk opozycyjnych, startujących z Komitetu Obywatelskiego skupionego przy Lechu Wałęsie - zdobyli oni wszystkie 35% mandatów do Sejmu i 99 na 100 mandatów do Senatu.
Z okazji przypadającej w tym roku 30 rocznicy tego wydarzenia, przypominamy jak wyglądały te wybory w Ostrołęce.

 

hol OCK