Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce rozpoczęła swoje działania specjalna grupa policyjna ,,SPEED”. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Do grupy zostali włączeni doświadczeni policjanci z ostrołęckiej drogówki posiadający specjalistyczne przeszkolenie. Mundurowi będą kierowani w miejsca najbardziej zagrożone, m.in. będą pojawiać się w rejonie galerii handlowych, tzw. obwodnicy, gdzie niektórzy młodzi kierowcy niestety nie zauważają, że znajdują się na w obszarze zabudowanym i łamią przepisy. Wobec niebezpiecznych kierowców będą wyciągane surowe konsekwencje łącznie z zatrzymaniem praw jazdy. Już pierwszego dnia działalności specgrupy ,,SPEED” policjanci z drogówki zatrzymali kilku kierowców, którzy swoją jazdą w centrum miasta powodowali zagrożenie w ruchu drogowym, przy okazji zakłócając spokój mieszkańcom. Kierowcy zostali ukarani wysokimi mandatami karnymi, a części z nich zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. Z polecenia Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce podinspektora Krzysztofa Szymańskiego policyjne działania skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom będą kontynuowane do skutku.

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego też w dalszym ciągu prędkość i brawura to najczęściej wymieniane przyczyny wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. By ograniczyć agresywne zachowania kierowców  na drodze w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce została powołana specjalna grupa, której głównym celem jest zwalczanie niebezpiecznych kierowców.

Policjanci z tej grupy będą działać zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, ale także na drogach lokalnych oraz w miejscach, gdzie gromadzą się młodzi kierowcy, którzy czasem bez wyobraźni próbują testować osiągi swoich aut w miejscach do tego niedozwolonych, zakłócając przy tym poprzez nielegalne modyfikacje np. układów wydechowych odpoczynek naszym mieszkańcom. Na takie zachowanie nie będzie absolutnie żadnego przyzwolenia, ponieważ każdy z nas bez względu czy jest kierowcą, czy też pieszym ma prawo czuć się bezpiecznie. Mundurowi z nowo powołanej grupy będą także sprawdzać stan techniczny pojazdów. Oprócz testów trzeźwość policjanci będą przeprowadzać wobec kierowców testy na zawartość narkotyków. W całym garnizonie mazowieckim do grup ,,Speed” zostało skierowanych kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy posiadają specjalistyczne przeszkolenie w tym zakresie – a wszystko po to, aby na drogach było bezpiecznie.

Policjanci działający w grupie "SPEED" mają działać zdecydowanie i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

Już pierwsze godziny działalności specgrupy ,,SPEED” przyniosły pozytywny efekt. Kilku ,,szybkich” kierowców zostało ukaranych za niebezpieczną jazdę i przekroczenie prędkości na terenie miasta wysokimi mandatami karnymi, a na ich konta trafiło po 8 punktów karnych. Jednemu z kierowców zabrakło zaledwie kilka kilometrów do tego, aby musiał się pożegnać z prawem jazdy na okres 3 miesięcy. Wszystkie kontrole miały miejsce późnym wieczorem i w nocy. Dodatkowo członkowie grupy ,,SPEED” będą pełnić służbę w ,,niestandardowych” godzinach, w miejscach wskazanych przez naszych mieszkańców jako niebezpieczne. Z polecenia Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce podinspektora Krzysztofa Szymańskiego policyjne działania skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom będą kontynuowane do skutku. Dziś kolejne policyjne patrole będą prowadzić działania ukierunkowane na zwalczanie niebezpiecznych kierowców.

Wielu z kontrolowanych przez policjantów kierowców jednoznacznie stwierdza, że zatrzymanie im prawa jazdy stanowi ogromną niedogodność. Niektórzy kierowcy w takich przypadkach będą zmuszeni oddać swoje prawo jazdy, co wiąże się czasem nawet z utratą pracy. Dlatego wcześniej apelujemy o odpowiedzialność i wyobraźnię na drodze.

POLICYJNE DZIAŁANIA BĘDĄ KONTYNUOWANE DO SKUTKU.

asp. Tomasz Żerański

Oficer Prasowy
KMP Ostrołęka