Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrołęka

Niewybuchy z czasów wojny – jak bardzo są one groźne, możemy dowiedzieć się podczas działań profilaktycznych, w których biorą udział policyjni pirotechnicy i saperzy z Patrolu Rozminowania w Orzyszu. Jeszcze mocniej trafiają do nas informacje o tragicznych skutkach niewłaściwego obchodzenia się z tego typu groźnymi znaleziskami.

Na co dzień, różnego rodzaju media informują społeczeństwo o niewybuchach ujawnionych podczas prac budowlanych, pracy w gospodarstwie rolnym czy też przez poszukiwaczy – amatorów, ciekawych co kryje ziemia, po której stąpają. Co jakiś czas, jednak informacje te mają wymiar bardzo tragiczny, jak ta dotycząca minionej niedzieli w powiecie ostrołęckim.

Oficer Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce otrzymał właśnie tego dnia, około godziny 13.00 informację, że w msc. Czarnowo gmina Goworowo doszło do eksplozji, w wyniku której ucierpieli dwaj mężczyźni. Skierowani na miejsce pirotechnicy policyjni z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce ustalili, że dwaj mężczyźni w wieku 29 i 35 lat – mieszkańcy gminy Goworowo, przywieźli na jedną z posesji znaleziska z czasów wojny. Prawdopodobnie podczas czynności z granatem moździerzowym, w drewnianym budynku gospodarczym, doszło do wybuchu. Skutkiem była natychmiastowa śmierć obu mężczyzn. Zdarzenie pod nadzorem Prokuratora obsługiwała do późnych godzin wieczornych załoga pogotowia ratunkowego, strażacy z KMPSP w Ostrołęce, OSP w Goworowie oraz policjanci z KMP w Ostrołęce, PP w Czerwinie, PP w Goworowie i KSP, jak również Patrol rozminowania z Jednostki Wojskowej w Orzyszu.

Następnego dnia, po godzinie 17.00 w msc. Kobylin gmina Goworowo został ujawniony również granat moździerzowy – pozostałość po wojnie. Miejsce, w którym się znajdował zabezpieczyli policjanci z Posterunku Policji w Goworowie.

Jeszcze we wtorek – przed godziną 11.00, w msc. Siarcza Łąka gmina Kadzidło ujawniony został kolejny tego typu niewybuch. Również ten granat zabezpieczyli na miejscu jego znalezienia policjanci z Posterunku Policji w Kadzidle.

Oba znaleziska zostały zabrane przez Patrol Saperski z Orzysza.

Pamiętajmy, aby nie wydobywać z ziemi podejrzanych przedmiotów, które swoim wyglądem przypominają granaty, miny, czy też innego rodzaju niewybuchy z czasów wojny. Są to przedmioty stwarzające ogromne zagrożenie dla osoby będącej w ich pobliżu. Zawsze, w takiej sytuacji, powiadamiajmy odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997.

 

asp. Krzysztof Kolator

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.