Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu, bądź sprzedaży wystawionego za pośrednictwem stron www towaru, przesyłają linki przekierowujące do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. Tylko wczoraj w ten sposób zostały oszukane dwie ‘’nasze” mieszkanki na łączną kwotę blisko 3 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że dane do naszej karty płatniczej są danymi szczególnie wrażliwymi i nikomu nie powinniśmy ich udostępniać! W internecie, tak jak i w życiu powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przekażmy te ostrzeżenia również członkom naszej rodziny.

Od kilku tygodniu tego typu oszustwa zaczęły pojawiać się również na terenie naszego miasta i powiatu. Wczoraj około godziny 20 mieszkanka naszego powiatu w wieku 40 – lat zawiadomiła o oszustwie popełnionym na jej szkodę. Kobieta wystawiła na jednym z popularnym portalu aukcyjnym ogłoszenie dotyczące sprzedaży wózka dziecięcego za kwotę 1200 złotych.

Wczoraj południu poprzez komunikator społecznościowy skontaktowała się z nią osoba, która chciała kupić przedmiot. W tym celu poprosiła mieszkankę naszego powiatu o podanie numeru jej karty bankomatowej na którą mogłaby przelać pieniądze za towar, ponieważ chcę za niego zapłacić poprzez platformę serwisu aukcyjnego.

Niestety 40 – latka się na to zgodziła i podała nieznanej osobie dane do swojej karty bankomatowej. Następnie kliknęła w link nadesłany jej również przez potencjalnego kupca poprzez który miała dokonać płatności. Po chwili została przekierowana na stronę łudzącą przypominającą stronę jej banku. Po zalogowała się na swoje konto i zauważyła, że ktoś z niego przelał kwotę 988 złotych. Mieszkanka naszego miasta próbowała nawiązać kontakt z ‘’kupującym”, ale bezskutecznie.

Niespełna dwie godziny później do ostrołęckiej komendy zgłosiła się 25 - letnia również mieszkanka naszego powiatu i poinformowała o oszustwie tą samą metodą. W tym przypadku kobieta wystawiła na sprzedaż aparat fotograficzny. Sprzedająca również kliknęła w nieznany link, który został nadesłany przez rzekomego kupującego i podała dane do swojej karty bankowej i kody potrzebne do wykonania przelewu. 25 - latka myślała, że w ten sposób szybko otrzyma pieniądze za towar. Niestety po zalogowaniu się jej na konto po kilku minutach od transakcji zauważyła, że z jej konta zniknęło 1870 złotych.


Uważajmy!!!

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Podczas internetowych zakupów, czy też sprzedaży zawsze powinniśmy zachować czujność i dużą dozę nieufności. Chęć szybkiego uzyskania pieniędzy za np. sprzedany towar może okazać się zgubna.

Należy pamiętać również o tym, żeby NIKOMU nie podawać danych do naszej karty bankomatowej. Dane do naszego konta są danymi ściśle wrażliwymi i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich NIKOMU udostępniać!

Przekażmy tego rodzaju ostrzeżenia również członkom naszych rodzin. W ten sposób ochronimy ich przed utrata pieniędzy.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka