Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrołęka

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując nieuwagę kupującego próbują wyłudzić pieniądze w sieci. Niemal każdego tygodnia do ostrołęckiej jednostki zgłaszają się osoby oszukane podczas internetowych zakupów. Tylko podczas minionego weekendu otrzymaliśmy dwa tego rodzaju zgłoszenia. Zwracamy się z prośba o rozsądne podchodzenie do wszelkiego rodzaju ,,okazji” czekających na nas podczas zakupów za pośrednictwem stron www.

Każdy z nas lubi robić zakupy. Jest to szybki sposób na zdobycie wymarzonych rzeczy. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak wciąż wiele osób nie jest w sieci uczicwym.

Przekonała się o tym mieszkanka naszego maista, która po dokonaniu transakcji za zamówioną markową torebkę o wartości 395 złotych na jednym z portali aukcyjnych.  Oszust, aby potwierdzić swoją wiarygodność wysłał ostrołęczance prawdopodobnie fałszywego screena z dokonania przelewu.

Kolejna oszukwana osoba to 24 - letni także mieszkaniec Ostrołęki. W tym przypadku zamówił on przez stronę internetową narzędzia o wartości 150 złotych.

Obydwie osoby pomimo przelania sprzedającym gotóweki do chwili obecnej nie otrzymali zamówionego towaru, ani też zwrotu pieniędzy

Dalszę postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Pamiętajmy !

Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze.

Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji go namierzyć.

Sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”.

Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

Jeżeli zostaniesz poproszony za pośrednictwem wiadomości sms, e-mail o przelanie pieniędzy znanej ci osobie, a treść tej prośby pochodzi z nieznanego źródła, potwierdź to. Zadzwoń i upewnił się czy tej osobie na pewno są potrzebne pieniądze, czy to ona wysłała do ciebie wiadomość. Jeśli to potwierdzisz to wtedy wykonaj przelew.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany, zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112.

 

podkom. Tomasz Żerański