Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrołęka

Czy własna firma to głównie zalety?

Praca na etacie czy własna firma? Jest wiele powodów przemawiających za tym, że otworzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma korzyściami. Mimo wszystko warto także pamiętać o pewnych wadach tego rozwiązania. Czy jednak zalety mogą przesłonić wady? Przeanalizujmy tego typu kwestię.

Ogromne możliwości internetu

Na początek warto uświadomić sobie, że firma ma możliwość łatwiejszego rozwoju właśnie dzięki temu, że istnieje internet – wystarczy zaistnieć z firmową wizytówką na portalach typu katalog firm, aby móc mieć realny wpływ na to ile osób dowie się o naszej firmie. Dużą zaletą jest również to, że można mieć kontrolę nad własną firmą posiadając jedynie połączenie internetowe. W czasach, gdy część pracy można bez komplikacji wykonać zdalnie, jest to niezaprzeczalna zaleta.

Elastyczny czas pracy

Praca na etacie to konieczność dostosowania się do wymagań pracodawcy. Będąc właścicielem firmy sami decydujemy o tym ile czasu poświęcamy na pracę i kiedy pracujemy. Można dzięki temu efektywnie połączyć własne obowiązki z innymi, ważnymi kwestiami życiowymi. Z tego też wynika pewna wada. Otóż, szczególnie na początku działalności, potrzeba poświęcać pracy znacznie więcej czasu niż na etacie. W przypadku jeśli uda się stworzyć zyskowny interes nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby zatrudnić dodatkowych pracowników, a tym samym zyskać więcej czasu dla siebie i na swoje potrzeby.

Nieograniczone zarobki i odpowiedzialność finansowa

Właściciel firmy może liczyć na to, że jego zarobki nie są niczym ograniczone. Jeśli firma dobrze się rozwija to z czasem może zacząć zarabiać więcej. Idzie za tym pewnego rodzaju wada – właściciel firmy odpowiada w pełni za swoją firmę i pracowników, więc zwykle musi ponieść koszty w przypadku niepowodzenia działalności. Umiejętność podejmowania racjonalnego ryzyka jest więc jedną z ważnych umiejętności, którą musi posiadać każdy przedsiębiorca.