W Starostwie Ostrołęckim, z inicjatywy Kurpiowskiego Bractwa Bartnego 21 grudnia odbyło się spotkanie, na którym wręczone zostały certyfikaty wpisu kultury bartniczej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i instytucji. W taki sposób Bractwo chciało podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do wpisu.

Przypomnijmy, że starosta Stanisław Kubeł uczestniczył wraz z przedstawicielami Kurpiowskiego Bractwa Bartnego 9 grudnia w uroczystości wręczeniu certyfikatów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Chcieliśmy wszystkim Państwu podziękować za wsparcie nas w dążeniach do uzyskania wpisu kultury bartniczej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Dziś wspólnie możemy cieszyć się, że to się udało. Jest to drugi wpis tej rangi w Polsce - mówił starosta bartny Janusz Marzewski.

Certyfikaty w Starostwie z rąk przedstawicieli Bractwa Bartnego odebrali Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Elżbieta Abramczyk, burmistrz Myszyńca, Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów, Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKiK w Myszyńcu. Do pozostałych osób, przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji Bractwo dostarczy certyfikaty osobiście.

Kultura bartnicza została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości decyzją Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 15. sesji w Paryżu w grudniu 2020 roku.

Do tej pory na Liście widniał tylko jeden polski wpis – szopkarstwo krakowskie, wpisane w 2018 r.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza zarówno praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności, jak i związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i (w niektórych przypadkach) jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności.

Elementy wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości ukazują różnorodność dziedzictwa niematerialnego i pomagają podnieść świadomość jego znaczenia. Wpisów na Listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas corocznych obrad. Wnioski oceniane są pod kątem zgodności z kryteriami wymienionymi w Dyrektywach Operacyjnych do Konwencji UNESCO 2003.

Na temat bartnictwa powstało wiele opracowań. W zbiorach Muzeum znajdują się ule kłodowe, świadczące o tradycjach bartniczych mieszkańców Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Można je obejrzeć w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.