Świetne rozpoznanie i ciężka praca policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce pozwoliła na zatrzymanie dwóch mężczyzn podejrzanych o serię usiłowania i kradzieży z włamaniem do domów. Łupem sprawców padł sprzęt elektroniczny oraz przedmioty kolekcjonerskie. Obaj mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Usłyszeli już zarzuty.

Na przełomie grudnia i stycznia ostrołęccy policjanci zostali powiadomieni przez mieszkańców gmin  Olszewo-Borki, Rzekuń oraz Ostrołęki o usiłowaniu i kradzieży z włamaniem do ich domów. Łącznie odebrano 5 tego rodzaju zgłoszeń.

Amatorzy cudzej własności ukradli z domów sprzęt elektroniczny, laptop, odtwarzacze muzyczne, kamery, telefon komórkowy oraz przedmioty kolekcjonerskie o łącznej wartości ponad 45 tys. zł. W sprawę wykrycia sprawców zaangażowali się policjanci z ostrołęckiego Wydziału Kryminalnego. Funkcjonariusze krok po kroku analizowali zabezpieczone na miejscu zdarzeń ślady oraz gromadzone każdego dnia informacje. Działania policjantów odbywały się dwutorowo, ponieważ równolegle była prowadzona praca operacyjna. Wstępne ustalenia wskazywały na to, że sprawcy włamań są mieszkańcami Ostrołęki.

Determinacja ostrołęckich policjantów przyniosła oczekiwany efekt w miniony wtorek. Wtedy to na terenie Ostrołęki przeprowadzono akcję zatrzymania wytypowanych do popełnienia tych przestępstw dwóch mężczyzn (35 i 37 lat). Obaj podejrzani podczas zatrzymania byli bardzo zaskoczeni. Zostali przewiezieni do komendy i osadzeni w policyjnym areszcie.

Dobra współpracy policjantów wraz z Prokuraturą Rejonową w Ostrołęce pozwoliła na zebranie takiego materiału dowodowego, który pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutów usiłowania i kradzieży z włamaniem. Odzyskano także cześć skradzionych przedmiotów.

Dalsze czynności w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego.

Pamiętajmy, że szybkie zgłoszenie, to szybka reakcja, dlatego kiedy widzimy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania obcy samochód, bądź osoby chodzące bez celu poinformujmy o tym policjantów.   Podczas przekazywania zgłoszenia starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów o podejrzanych osobach lub samochodach np. markę i kolor pojazdu, numery rejestracyjne, a także ubiór osób, które  wzbudzają nasze obawy.

Autor: kom. Tomasz Żerański