Problemy z zasypianiem? Sprawdź, czy to już bezsenność

Sen dobrej jakości odgrywa bardzo dużą rolę w naszym codziennym życiu. To najlepsza forma odpoczynku i regeneracji zarówno ciała, jak i umysłu, która jest nam niezbędna, aby funkcjonować bez żadnych przeszkód. Oczywiście nie zawsze ten sen jest tak wartościowy, jak byśmy tego chcieli – zdarzają się trudności z zasypianiem czy też przedwczesne pobudki. Czy to jednak wystarczy, by mówić o bezsenności? W jaki sposób się ona objawia?

Jakie są objawy bezsenności?

Z pewnością bardzo wielu osobom zdarza się powiedzieć, że cierpią na bezsenność – czy to chroniczną, czy to występującą w jakimś odcinku czasu. Przywykliśmy do tego, by takim mianem określać wszelkie problemy ze snem, które towarzyszą nam w danej chwili. W praktyce bezsenność i inne zaburzenia snu to dość złożone zagadnienie, które może przybierać różne formy.

Co ciekawe, objawy bezsenności mogą różnić się w zależności od tego, którą definicję wybierzemy. W dużej mierze jednak większość symptomów opiera się na:

  • trudnościach z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu (np. wybudzanie się w nocy bez wyraźnej przyczyny);
  • śnie nieprzynoszącym właściwego wypoczynku;
  • zbyt wczesnym budzeniu się.

Dodatkowo bezsenność rzutuje bezpośrednio na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia, co może spowodować:

  • zmęczenie, osłabienie, pogorszenie samopoczucia;
  • trudności z koncentracją, utrzymaniem uwagi, a nawet pamięcią;
  • wahania nastroju, drażliwość;
  • mniejszą ilość energii w ciągu dnia;
  • senność;
  • bóle głowy i zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.

Trzeba też pamiętać o tym, że problemy ze skupieniem się i rozkojarzenie wywołane bezsennością mogą prowadzić do obniżonych wyników w nauce i w pracy, a nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Przykładowo zwiększa się ryzyko zaśnięcia za kierownicą, przez co może dojść do wypadku samochodowego.

Jak wygląda leczenie bezsenności?

Jeżeli wymienione wcześniej objawy są czymś, z czym mierzysz się od jakiegoś czasu, w żadnym razie tego nie ignoruj! Brak właściwej ilości snu lub takiego, który byłby dobrej jakości, może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Zdecydowanie warto jest poszukać profesjonalnej pomocy.

Korzystna może się okazać psychoterapia, szczególnie w nurcie poznawczo-behawioralnym. Wspólnie z psychologiem można poszukać przyczyny bezsenności i opanować odpowiednie techniki, które pozwolą zmniejszyć wpływ bodźców zewnętrznych i wyciszyć się przed położeniem do łóżka. Oczywiście istotne jest także systematyczne ćwiczenie tych technik we własnym zakresie, by przyniosły one oczekiwane rezultaty.

Czasem konieczna może być też wizyta u psychiatry i skorzystanie z farmakoterapii. Specjalista może przepisać nam niewielką dawkę leku przeciwdepresyjnego, który zwiększa senność. W przypadku bardziej zaawansowanej bezsenności zostaną wdrożone leki typowo nasenne.