Co potrzeba do sterylizacji gabinetu medycznego?

Gabinet medyczny powinien cechować się porządkiem i sterylnością. Mimo że każdy o tym wie, często sterylizacja jest przeprowadzana niedokładnie lub z zachowaniem nieodpowiednich środków czystości. Jak odkazić gabinet lekarski?

Jak powinien być wyposażony gabinet medyczny?

W każdym gabinecie medycznym obowiązują wytyczne sanitarne narzucone przez sanepid, które muszą być spełnione przez właściciela przychodni czy też posesora prywatnego gabinetu. Według stacji sanitarno-epidemiologicznej w gabinecie musi znajdować się umywalka, a także bateria zarówno z ciepłą, jak i zimną wodą, dozownik z mydłem, a także płynem dezynfekującym, kosz z ręcznikiem i pojemnik na brudne tkaniny.

Istotnym wymogiem są też nadające się do łatwej dezynfekcji i umycia meble. Kolejne kryterium tyczy się wyposażenia gabinetów prywatnych, w których muszą być uwzględnione takie przedmioty jak aparatura, sprzęt medyczny, akcesoria oraz narzędzia, które są niezbędne przy wykonywaniu zawodu lekarza. Cała armatura musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać wymogi sanepidu.

Po co wykonuje się sterylizację?

Sterylizacja to proces wyjałowienia, który ma za zadanie zniszczyć wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, które występują w całym gabinecie, a także na narzędziach pracy lekarza. Sterylizacja może być wykonywana mechanicznie, fizycznie, a także chemicznie. Do najczęstszych jej form można zaliczyć sterylizację: termiczną, gazową, za pomocą środków chemicznych, membranową, a także przy użyciu promieniowania.

Celem sterylizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz odpowiedniej higieny gabinetu poprzez niszczenie zarówno aktywnych, jak i spoczynkowych form bakterii dzięki różnym metodom odkażania. Sterylizacja to proces, który powinien być regularnie stosowany we wszystkich placówkach medycznych.

Gabinet medyczny – jakie elementy są ważne przy sterylizacji?

Przede wszystkim każdy gabinet powinien posiadać odpowiednią firmę, która zajmuje się kompletną sterylizacją pomieszczenia gabinetu. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na sterylność pomieszczenia to strój medyczny. Lekarz, który nie założy profesjonalnego ubioru medycznego, naraża swoje własne zdrowie, a także zdrowie pacjenta. Odzież, która zakładana jest na co dzień, zbiera dużą ilość bakterii i jest niesterylna.

Ważną kwestią, która pomaga zadbać o czystość gabinetu, jest utylizacja odpadów medycznych. Dzięki regularnemu wyrzucaniu śmieci można zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii w otoczeniu.

Po wyposażenie gabinetu medycznego zapraszamy do Intra-Med.