Wiele osób zajmujących się amatorsko lub profesjonalnie ogrodnictwem nie może poradzić sobie ze szkodnikami, jakie zjadają elementy roślin, a także kwiatów. Jak zabezpieczyć ogród przeciwko niechcianym intruzom?
Jakie szkodniki często można spotkać w ogrodach?
Szkodniki, które najczęściej można spotkać w ogrodach to przede wszystkim: ćmy, ślimaki, ziemiórki, przędziorki, larwy, drutowce, pędraki, nicienie mszyce, turkucie, krety, myszy, ptaki, a także nornice. Przez tego typu oprawców ogrodu osoby, które zajmują się uprawą roślin, mają niemały problem w utrzymaniu swoich zbiorów w całości. Dla wielu z nich warzywa, owoce, kwiaty, a także rośliny stanowią główny składnik odżywczy. Jak rozpoznać nieproszonego gościa w ogrodzie?
Ochrona ogrodu przed szkodnikami – na co zwrócić uwagę?
Podczas uprawy ziemi w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na szkodniki, jakie mogą się ujawnić w trakcie wykonywanej czynności. Jeżeli się pojawią, zaleca się usunięcie wszelkiego robactwa, oprócz tego pożytecznego tak jak w przypadku dżdżownic, które spulchniają ziemię. Szkodniki mogą żerować nie tylko w ziemi, ale także na lądzie i w powietrzu.
Skutkiem wyrządzonych przez nich szkód są przede wszystkim wybrakowane i poskręcane części liści, dziury wydrążone w warzywach i owocach, a także plamki na roślinach, zmieniony kolor łodygi czy też kwiatu oraz podkopy pod roślinami. Jeżeli ogrodnik zauważy te niepokojące znaki, oznacza to, że powinien przystąpić do czynności, które pozwolą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Jak można uchronić roślinność przed szkodnikami?
Obecnie na rynku istnieją specjalne preparaty, które są przeznaczone do eliminacji szkodników i środki na insekty. Są to przede wszystkim:
- Koncentraty do opryskiwania – służą do ochrony roślin rolniczych, sadowniczych, ozdobnych, ale także warzyw przed larwami, mszycami, ale również wieloma innymi rodzajami szkodników.
- Mydła ogrodnicze – ochrania rośliny przed owadami, w szczególności mszycami.
- Proszki – przeważnie ochraniają przed mrówkami, jednak należy je rozsypywać poza roślinami ze względu na wysokie stężenie chemikaliów w składzie.
- Pułapki – stosowane często na owady latające, a także na myszy.
- Spraye – stosuje się przeważnie w ochronie drzew przed owadami.
- Granulaty – zaleca się ich stosowanie na myszy oraz szczury.
Oprócz chemicznych substancji, które są najbardziej skuteczne na wszelkiego rodzaju szkodniki w ogrodzie warto także korzystać ze sposobów naturalnych do ochrony roślin. Przykładem może być szare mydło, z którego można wykonać oprysk roślin, który przeciwdziała namnażaniu się mszyc, a także przędziorek.