Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Ostrołęccy policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad - tlenek węgla to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć, a nie wielka jego dawka może doprowadzić do poważnego zatrucia a nawet do śmierci.
Aby zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo należy:
- systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne,
- systematycznie czyścić kratki wentylacyjne (usuwać kurz),
- sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie: przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),
- upewnić się czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja zwłaszcza, gdy w mieszkaniu były wymieniane okna,
- dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych,
- korzystać z urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta,
- przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z usług fachowców,
- często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe,
- zainstalować czujnik czadu – małe i tanie urządzenie, które ratuje życie.
Przypominamy również, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnetrzynych i Administracji z dnia 16.08.1999 roku (z póź. zm. ) w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków, utrzymanie stanu techicznego budynku na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo ludzi i mienia w okresie użytkowania należy do właściciela budynku, zarządcy lub dzierżawcy budynku.
Zgodnie z powyższym, w celu właściwego użytkowania budynku należy przeprowadzać kontrole okresowe a także przeglądy robocze, mające na celu określenie stanu przygotowania budynku, urządzeń i instalacji do użytkowania w okresie zimowym.
Ważne jest również aby użytkownik lokalu informował właściciela budynku o wszelkich uszkodzeniach instalacji, których naprawa należy do jego obowiązków.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka