Policja Ostrołęka: Uwaga na fałszywe wiadomości i linki służące do wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych
Ostrzegamy przed wzmożonym działaniem oszustów, którzy wykorzystując portale ogłoszeniowe oraz komunikatory wyłudzają dane odnośnie kart płatniczych oraz dane do logowania do bankowości elektronicznej, co w konsekwencji prowadzi do utraty wszystkich oszczędności zgromadzonych na z rachunku bankowym.
Sprzedajesz coś poprzez portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możecie stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.
JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?
Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem.
Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?
Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
Poinformuj Policję.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka
Komenda Miejska Policji w Ostrołęce,
mazowiecka.policja.gov.pl/wos/aktualnosci/75725,Uwaga-na-falszywe-wiadomosci-i-linki-sluzace-do-wyludzenia-pieniedzy-i-danych-os.html
Autor: krystian