W poniedziałek 17 kwietnia w siedzibie PKN Orlen w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego na temat realizacji strategicznych planów Grupy ORLEN w obszarze energetyki jądrowej.

– Od roztropnego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce zależy nasza przyszłość, zależy przyszłość energetyki w Polsce, ale także przyszłość przemysłu i przyszłość rozwoju gospodarczego. Atom, a zwłaszcza tak zwany mały atom to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Polska potrzebuje tanich i czystych źródeł energii. Modernizujemy polską energetykę po to, aby takie źródła, w jak najkrótszym czasie zapewnić – podkreślił prezes Rady Ministrów. - Small Modular Reactors są uzupełnieniem dużego atomu. SMR to reaktor o małej lub średniej mocy, który nie produkuje dymów i nie zatruwa powietrza. To zielona energia, która jest tania i bezpieczna. Nie istnieje groźba skażenia radioaktywnego, a żadne odpady nie są emitowane do atmosfery czy wypuszczane do wody.

Jeden blok o mocy 300 MW zabezpieczy potrzeby nawet ok. 300-350 tys. gospodarstw domowych. Przewiduje się, że koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR docelowo będzie o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Powstanie takich reaktorów zahamuje wzrost cen energii, który w innym przypadku mógłby być nieunikniony.
– Rocznie, dzięki posadowieniu jednego reaktora SMR, będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 milionów euro rocznie na emisji CO2 – na tym, że nie trzeba będzie przeznaczać takich środków na zakup uprawnień do emisji CO2 – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji Ostrołęka została ogłoszona jako potencjalna lokalizacja dla małej elektrowni jądrowej. Stąd też obecność na niej prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika i starosty Stanisława Kubła.

- Po dwóch latach wnikliwych badań geologicznych, środowiskowych i hydrologicznych przedstawiamy 7 potencjalnych lokalizacji dla budowy elektrowni SMR w Polsce, w ramach partnerstwa z @gehnuclear. Nasz cel ze strategii

#ORLEN2030

to 300MW czystych i bezpiecznych mocy wytwórczych z SMR - mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Wstępne lokalizacje SMR-ów to : Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. To lokalizacje, w których znajdują się m.in. energochłonne zakłady produkcyjne, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.

— W pierwszej kolejności reaktor BWRX-300 powstanie w Kanadzie, a następny w Polsce na przełomie lat 2028/2029 — powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.