W poniedziałek 17 kwietnia w siedzibie PKN Orlen w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego na temat realizacji strategicznych planów Grupy ORLEN w obszarze energetyki jądrowej.
– Od roztropnego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce zależy nasza przyszłość, zależy przyszłość energetyki w Polsce, ale także przyszłość przemysłu i przyszłość rozwoju gospodarczego. Atom, a zwłaszcza tak zwany mały atom to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Polska potrzebuje tanich i czystych źródeł energii. Modernizujemy polską energetykę po to, aby takie źródła, w jak najkrótszym czasie zapewnić – podkreślił prezes Rady Ministrów. - Small Modular Reactors są uzupełnieniem dużego atomu. SMR to reaktor o małej lub średniej mocy, który nie produkuje dymów i nie zatruwa powietrza. To zielona energia, która jest tania i bezpieczna. Nie istnieje groźba skażenia radioaktywnego, a żadne odpady nie są emitowane do atmosfery czy wypuszczane do wody.
Na konferencji Ostrołęka została ogłoszona jako potencjalna lokalizacja dla małej elektrowni jądrowej. Stąd też obecność na niej prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika i starosty Stanisława Kubła.
- Po dwóch latach wnikliwych badań geologicznych, środowiskowych i hydrologicznych przedstawiamy 7 potencjalnych lokalizacji dla budowy elektrowni SMR w Polsce, w ramach partnerstwa z @gehnuclear. Nasz cel ze strategii
#ORLEN2030
to 300MW czystych i bezpiecznych mocy wytwórczych z SMR - mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.Wstępne lokalizacje SMR-ów to : Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. To lokalizacje, w których znajdują się m.in. energochłonne zakłady produkcyjne, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.
— W pierwszej kolejności reaktor BWRX-300 powstanie w Kanadzie, a następny w Polsce na przełomie lat 2028/2029 — powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.