Ostrołęccy dzielnicowi zawitali wczoraj do Szkoły Podstawowej nr 2. Przeprowadzili działania profilaktyczne z uczniami klas 7 - 8 w ramach kampanii mazowieckiej Policji pn. "Paragraf - niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności". Celem działań jest zwiększenie wiedzy uczniów na temat, m.in. odpowiedzialności karnej nieletnich.

Dzielnicowy to policjant najczęściej widywany w swoim rejonie służbowym i jednocześnie funkcjonariusz najbardziej rozpoznawalny. Ma odpowiednią wiedzę na temat zdarzeń zaistniałych w rejonie służbowym, ale również wymienia się informacjami z innymi dzielnicowymi. Dzięki temu ma szerszą wiedzę na temat poziomu bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.
Wczoraj, właśnie z taka wiedzą i przestrogą dla uczniów klas 7 - 8 ostrołęccy dzielnicowi zawitali w Szkole Podstawowej nr 2.

Przypomnieli tam o odpowiedzialności nieletnich za zachowanie niezgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego. Dzielnicowi poinformowali także uczniów, dyrekcję i nauczycieli, że będą stanowczo reagowali na wszelkiego rodzaju hejt i agresję rówieśniczą.

Zapewnili również, że będą stawali w obronie osób gnębionych przez rówieśników i zachęcali do zgłaszania niewłaściwych zachowań.

Policjanci informowali, iż wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy. Przypadki, w jakich może być orzeczona kara , jeśli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji określa Ustawa z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Przypominamy, osoba nieletnia to:

W zakresie postępowania w sprawach o demoralizację - nieletnim jest osoba, która ukończyła 10 roku życia, nie jest pełnoletnia (kobiety, które wstąpiły w związek małżeński po ukończeniu 16 lat) i dopuściła się np. czynu zabronionego, naruszenie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychotropowych, uprawianie nierządu – (art. 4 ust. 1 uwrn).

W zakresie postępowania o czyny karalne – nieletnim jest osoba, która dopuściła się tego czynu po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat.

W zakresie wykonywania środków wychowawczych, środka leczniczego lub środka poprawczego – nieletnim jest osoba, wobec której taki środek został orzeczony, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby 21 lat.

kom. Tomasz Żerański