Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce prowadzą kampanię ,,Kierowco! Nie polujemy na zebrach!" Działania mają na celu ochronę pieszych i są prowadzone w dużej mierze w rejonie szkół i przedszkoli razem z młodzieżą. Funkcjonariusze przypominali kierowcom podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego obowiązujące w rejonie przejść dla pieszych. Była to również doskonała okazja do rozmowy z uczniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Apelujemy do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i ostrożność w rejonie przejść dla pieszych.

Przejście dla pieszych powinno być jednym z bezpieczniejszych miejsc dla osób przekraczających jezdnię. Niestety funkcjonariusze ostrołęckiej ,,drogówki" niemal codziennie zatrzymują kierowców, którzy wyprzedzają na przejściach dla pieszych, czy też omijają samochody, które zatrzymały się przed przejściem, aby ustąpić przejście pieszym. Nie trudno sobie wyobrazić skutki takiego zachowania.

Dlatego chcąc uświadomić kierowcom skutki takiego zachowania ostrołęcka komenda włącza się w kampanię „Kierowco! Nie polujemy na zebrach! - to akcja opracowana przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu, działania mają na celu ochronę pieszych. Jest ona realizowana w rejonie większych przejść dla pieszych oraz Szkół. Mundurowi sprawdzają zachowanie kierowców podczas zbliżania się do przejść dla pieszych, a także w rejonach placówek oświatowych.

W ramach działań ostrołęccy policjanci odwiedzili Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrołęce. Podczas spotkania policjantka zapoznała uczniów klas I-III z przepisami ruchu drogowego. Przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.

Przestrzegła także dzieci, że aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub do domu powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach: zawsze wybierać bezpieczną drogę do szkoły i domu, przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, zawsze nosić przy ubraniu elementy odblaskowe-to pozwoli kierowcy wcześniej zauważyć pieszego i uniknąć wypadku, nie zbaczać z ustalonej wcześniej z rodzicami trasy. Przypomniała, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z prawem dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Następnie wytłumaczyła, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka