W zlocie, który odbył się 14 września w Goworowie,  udział wzięły: KGW Pierożanki z Żabina, KGW w Brzeźnie, KGW Czernie, KGW Ponikiew Duża, KGW Szczawin (wszystkie z gm. Goworowo), KGW Jarnuty (gm. Czerwin) oraz KGW Kamianka i KGW Rzekunianki (gm. Rzekuń).

- Dziś spotykamy się pod hasłem "Aktywacja kobiet". Ministerstwo i Rozwoju i Polityki Społecznej podało na koniec 2022 roku, że aż 54 proc. osób bezrobotnych to kobiety. Chcemy zaktywizować kobiety, pokazać kobietom swoje pasje, to co robimy. Zaprosiliśmy w tym celu także inne instytucje, w których pracują kobiety i świetnie się w nich odnajdują. Zaprosiliśmy też przedsiębiorców - tymi słowami otworzyła zlot przewodnicząca KGW Goworowo.

Pierwszym punktem wydarzenia był konkurs kulinarny. Na najsmaczniejsze danie z ziemniaka. Była zupa ziemniaczana, kluski, kartoflak, pyzy, gołąbki z ziemniakami...

Dania oceniała komisja: Stanisław Kubeł - starosta ostrołęcki, Piotr Kosiorek - wójt gminy Goworowo, Agata Majk - dyrektor GOKSiR w Goworowie oraz Danuta Domasik - radna gminy Goworowo.

- Wytypowanie zwycięzców to było bardzo trudne zadanie - podsumowała Agata Majk, przewodnicząca jury.

- Potrawy były bardzo dobre. Mam nadzieję, że oceniliśmy sprawiedliwie. Mieliśmy różnicę zdań, bo przecież każdy ma inny smak - dodał Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki.

- A ja przeczytam, które potrawy mi najbardziej smakowały - powiedział wójt gminy Goworowo Piotr Kosiorek, po czym wymienił... wszystkie zgłoszone na konkurs dania: - Gołąbki ze Szczawina, kluchy z Brzeźna, pyzy z mięsem z Czernia, kopytka z Goworowa, gołąbki z Żabina, krem z ziemniaka z Ponikwi Dużej, pierożki z Jarnut, kugiel z Kamianki i kluchy z Rzekunia.

- A ja chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, bo mi wszystkie potrawy smakowały bardzo, bardzo, bardzo - dodała radna Danuta Domasik. - I wszystkim bym wam dała pierwsze miejsce, no ale kogoś trzeba jednak wyróżnić. Wielkie podziękowanie dla moich dziewczyn z Goworowa, za tom, że mają tyle werwy, pomysłów, za to, że im się po prostu chce. Dziękuję serdecznie

Wyniki konkursu:

  1. KGW Ponikiew Duża, KGW Czernie
  2. KGW Goworowo, KGW Brzeźno
  3. KGW Rzekunianki

A potem były konkurencje sprawnościowe.

Na placu były też dmuchańce i stoiska KGW oraz partnerów imprezy.

Powiat Ostrołęcki wsparł finansowo organizację II Zlotu Kół Gospodyń Wiejskich. 

Tekst i zdjęcia: Tygodnik Ostrołęcki