W Myszyńcu obchody Narodowego Święta Niepodległości  rozpoczęły się w miejscowej bazylice mniejszej.  11 listopada odprawiona tam została  msza św. w intencji ojczyzny. Uczestniczyła w niej reprezentacja Powiatu w osobach: starosty Stanisława Kubła, radnych: Kazimierza Ścibka, Tadeusza Lipki i Stanisława Lipki. 

Po mszy  uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poświęcony pamięci polskich żołnierzy. Na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Zebrani odśpiewali hymn narodowy i złożyli kwiaty na płycie pomnika.

Dalsza część uroczystości odbywała się w  Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie XVII Spotkań na Kopańskim Moście. Głos zabrali zaproszeni goście. Radny wojewódzki Mirosław Augustyniak wręczył w imieniu marszałka województwa mazowieckiego medal "Pro Masovia" Krystynie Pawłowskiej, byłej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Myszyńcu.

Na scenie pojawili się także starosta powiatu ostrołęckiego Stanisław Kubeł, burmistrz miasta i gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk, dyrektor RCKK w Myszyńcu Zdzisław Ścibek oraz radni powiatowi. Wszyscy pogratulowali wyróżnienia pani Krystynie.

Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości  było widowisko patriotyczne przygotowane przez Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca. Opowiadało ono o walkach Kurpiów ze Szwedami w początkach XVIII stulecia. Członkowie zespołu zaprosili do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej RCKK.

Następnie rozpoczął się  XVII Przegląd Ludowej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Występy artystów ludowych oceniało  jury. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 33 podmioty wykonawcze (16 śpiewaków solistów i 17 grup śpiewaczych). Organizatorzy podzielili uczestników na trzy grupy wiekowe.

Po prezentacjach w Przeglądzie publiczność miała okazję posłuchać piosenek patriotycznych w nowoczesnych aranżacjach zespołu  The Dziemians.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Gmina Myszyniec, Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu oraz Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca.

 

Tekst i zdjęcia RCKK w Myszyńcu