Funkcjonariusze z ostrołęckiego Wydziału Prewencji nieustannie prowadzą działania profilaktyczne skierowane zarówno do młodzieży i dorosłych. Ostatnie spotkanie z młodzieżą miało miejsce w Bursie Regionalnej, gdzie rozmawiano o prawach człowieka oraz konsekwencjach prawnych niewłaściwego zachowania w ramach kampanii ”PARAGRAF - niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności”.

Spotkanie policjantów z komendy z uczniami w Bursie Regionalnej w Ostrołęce było okazją do rozmowy na temat, m.in. handlu ludźmi i praw człowieka. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym charakteryzuje się ten proceder i na co należy zwróć uwagę podczas wyboru oferty pracy bądź zagranicznego wyjazdu.

Uczniowie w trakcie spotkania dowiedzieli się jakie mamy prawa człowieka, jaki jest stopień ich ochrony oraz jakie są polskie i międzynarodowe organy praw człowieka.

Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na zagrożenia związane występującym coraz częściej hejtem w internecie, handlu ludźmi oraz cyberzagrożeń.

Policjanci wyjaśnili jakie prawa ma młody człowiek, z jakich przepisów one wynikają oraz jak ważne jest poszanowanie drugiego człowieka i traktowanie wszystkich sprawiedliwie i równo.

Jednak to nie jedyny temat, który został poruszony przez policjantów. W ramach kampanii  ”PARAGRAF - niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności” profilaktycy z ostrołęckiego Wydziału Prewencji przypomnieli uczniom o odpowiedzialności nieletnich za zachowanie niezgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Zapewnili również, że będą stawali w obronie osób gnębionych przez rówieśników i zachęcali do zgłaszania niewłaściwych zachowań.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka