85. rocznica wybuchu II wojny światowej w powiecie ostrołęckim
1 września 2024 roku minęło 85 lat od tragicznych wydarzeń, które rozpoczęły II wojnę światową. W naszym regionie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tego konfliktu, które na zawsze zmieniły oblicze Europy.
  • Uroczystości w Ostrołęce – oddanie hołdu ofiarom

  • Msza święta w intencji ofiar wojny

  • Tragiczne początki II wojny światowej

Uroczystości w Ostrołęce – oddanie hołdu ofiarom

W niedzielę, 1 września, mieszkańcy Ostrołęki zebrali się przed Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy stracili życie w wyniku brutalnych działań wojennych. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, w tym starosta ostrołęcki Piotr Liżewski, sekretarz Magdalena Mrozek-Rawa oraz radny Mariusz Prusaczyk. Ich obecność była symboliczna, stanowiąc wyraz szacunku dla pamięci ofiar, które na zawsze pozostaną w sercach mieszkańców.

Msza święta w intencji ofiar wojny

Po złożeniu wieńca, uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ofiar II wojny światowej. Modlitwy i refleksje zgromadzonych przypomniały, jak wielką tragedią była ta wojna, która w sposób nieodwracalny wpłynęła na losy milionów ludzi. To ważne, aby w takich dniach zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad historią, która kształtuje naszą tożsamość.

Tragiczne początki II wojny światowej

Wczesnym porankiem 1 września 1939 roku, o godzinie 4:45, Niemcy zaatakowały Polskę bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny. Był to początek konfliktu, który wciągnął w swoje szpony wiele narodów, a liczba ofiar szacowana jest na blisko 50 milionów ludzi, w tym ponad 6 milionów Polaków. Wydarzenia te pozostawiły trwały ślad w naszej historii, a ich echo dociera do nas nawet po tylu latach. Uroczystości, takie jak te w Ostrołęce, przypominają nam o konieczności pielęgnowania pamięci o przeszłości oraz o odpowiedzialności za przyszłość.


Opierając się na: Powiat Ostrołęcki