Wiele zawodów, ze względu na zagrożenia z jakimi się one wiążą, wymaga użycia specjalistycznej odzieży, która zapewni odpowiednią ochronę. Oprócz kombinezonu, kasku czy butów, warto zastanowić się czy jeszcze inny element nie polepszy stopnia bezpieczeństwa- mowa tu oczywiście o rękawicach ochronnych. Ich zadaniem jest zabezpieczanie naszych dłoni przed urazami mechanicznymi, chemicznymi oraz biologicznymi, gdyż są one częściami ciała, które są najbardziej narażone na uszkodzenia.
Charakterystyka skórzanych rękawic ochronnych
Skórzane rękawice ochronne pozwalają wyeliminować niebezpieczne dla zdrowia czynniki tworząc swoistą barierę ochronną pomiędzy dłonią a środowiskiem zewnętrznym. Na rynku są dostępne różnorodne rodzaje skórzanych rękawic, które różnią się od siebie wykonaniem i zastosowanymi materiałami. Najpopularniejsze są te, wykonane ze skóry licowej, które są miękkie i odporne na ścieranie. Jeśli do ich produkcji wykorzysta się dwoinę, czyli wewnętrzną warstwę skóry to będą one bardziej nieregularne i porowate, doskonale chłoną one wilgoć i zapewniają dobry chwyt. Jedną z najdroższych opcji będą rękawice wykonane ze skóry nubukowej, która jest bardzo wytrzymała, twarda i gruba. Do jej wytworzenia można użyć wyłącznie takiej, która ma nieuszkodzone lico i to dlatego jej cena jest tak wysoka.
Kategorie skórzanych rękawic ochronnych
Rękawice wykonane z skóry, podobnie jak te wykonane z innych tworzyw można podzielić na trzy kategorie dotyczące ich odporności. Wybór odpowiedniego środka ochrony indywidualnej powinien być dostosowany do warunków panujących na stanowisku pracy:
I kategoria - chronią jedynie przed drobnymi urazami, ich głównym celem jest zapewnienie większego komfortu pracy. Są przeznaczone głównie do prac w ogrodzie, sprzątania z użyciem detergentów, rzadko bywają wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Nie są one odpowiednie i rekomendowane do stosowania w przemyśle:
II kategoria - są przeznaczone do prac wiążących się ze średnim ryzykiem wystąpienia zagrożeń, zapobiegają one uszkodzeniom mechanicznym, działaniu wysokich i niskich temperatur oraz kontaktowi z chemikaliami;
III kategoria - ich zastosowanie wiąże się bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia i życia uszkodzeniami mechanicznymi, silnie żrącymi substancjami, szkodliwymi czynnikami biologicznymi, kontakcie z prądem o wysokim napięciu, promieniowaniem jonizującym czy skrajnymi temperaturami.
Jak wybrać odpowiednie rękawice ochronne?
Oprócz dostosowania rękawic pod względem stopnia zagrożenia należy zastanowić się przed jakimi czynnikami mamy zamiar chronić nasze dłonie. Ten rodzaj zabezpieczenia może być stosowany w pracach remontowych, budowlanych, spawalniczych, w przemyśle oraz w zakładach chemicznych. Należy również zwracać uwagę na jakość ich wykonania, która będzie gwarantować bezpieczeństwo naszym dłonią. Istotną kwestią jest również sprawdzanie oznaczeń i certyfikatów trwałości.