Festiwal Literacki odbywa się w dniach 20 sierpnia – 7 września br. Dionizje organizowane są od 2013 r.. Główne punkty programu to uroczyste podsumowanie ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego (konkurs o zasięgu ogólnopolskim) i warsztaty literackie z udziałem laureatów konkursu, ostrołęckich poetów i gości – poetów z terenu Mazowsza.

Tegoroczne Dionizje organizowane są w ramach Ostrołęckiego Roku Dionizego Maliszewskiego, który został ogłoszony z okazji 90. urodzin Poety. Również program Festiwalu jest wzbogacony o debatę literacką, Piknik Literacki na Fortach, wystawę i publikację niedokończonej jedynej powieści D. Maliszewskiego Przed wyrokiem.

W programie m.in: Wieczór Literacki (20 sierpnia), podczas którego podsumowano XXIX Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego i zaprezentowano książkę Dionizego Maliszewskiego Przed wyrokiem. Warsztaty literackie odbyły się w dn. 20-22 sierpnia w Gospodarstwie Agroturystycznym w Wydmusach k. Myszyńca w których uczestniczyło 25 poetów, w tym 14 poetów z Ostrołęki i okolic (w tym większość młodzieży literackiej), laureaci Konkursu z Polski oraz zaproszeni poeci z Warszawy i Pułtuska.

Warsztaty prowadzili dr hab. Karol Samsel i Paweł Łęczuk. W sobotę po południu uczestnicy zwiedzili Myszyniec, w tym wystawę rękodzieła ludowego w Dzwonnicy. Dziękujemy p. Zdzisławowi Ścibkowi za pokazanie gościom z Polski kurpiowskich skarbów i za ogrom wiedzy o historii regionu.

W niedzielę 22 sierpnia w 33 rocznicę śmierci Dionizego Maliszewskiego została otwarta Wystawa pt. Dionizy Maliszewski. Wpisany w ciszę przemijania. – Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Laureaci XXIX Ostrołęckim Konkursie Literackim im. Dionizego Maliszewskiego
pn. „… i chcę tej ziemi być wierny...”

Jury w składzie dr hab. Karol Maliszewski, dr hab. Karol Samsel i mgr Agnieszka Zaorska - dokonało oceny wierszy nadesłanych na XXIX Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego, w którym wzięło udział 56 uczestników.

Decyzją Jury nagrody otrzymują:

• Bartosz Dłubała – Rogalinek, woj. wielkopolskie (godło: tandeciarz)
• Aleksandra Kasprzak – Poznań, woj. wielkopolskie (godło: przyczajona)
• Krzysztof Kwintkiewicz – Warszawa woj. mazowieckie (godło: hydroksyzyna)
• Jakub Wasilewski – Koło, woj. wielkopolskie (godło: topinambur)

Wyróżnienia otrzymują:

• Paulina Kotarska – Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie (godło: pułapka na pędraka)
• Natalia Modzelewska – Ostrołęka woj. mazowieckie (godło: wiatrem podszyty)
• Julia Szyda – Poznań woj. wielkopolskie (godło: Charleville-Mezieres)
• Damian Przeździecki – Ostrołęka woj. mazowieckie (godło: Damnix)
• Dominik Sobol – Terespol, woj. lubelskie (godło: tylko jeden)

Laureaci otrzymują nagrody pieniężne ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Ostrołęki, Starostę Ostrołęckiego i organizatorów. Nagrodzone wiersze opublikowane zostaną w okazjonalnym tomiku wierszy nagrodzonych.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce. Współorganizatorem imprezy był Powiatu Ostrołęckiego przy wsparciu finansowym Samorządów: Województwa Mazowieckiego i Miasta Ostrołęki.