W Wolkowych (gm. Myszyniec) w dniach 10,11 i 12 września miał miejsce festiwal pod nazwą Kurpiowski Tabor u Starosty Bartnego. Było to trzydniowe spotkanie pasjonatów, którzy tradycje kurpiowskie kultywują na co dzień i przekazują je młodym pokoleniom. 

"Tabor to festiwal-spotkanie, które jest doświadczeniem wspólnego, aktywnego uczestnictwa w muzyce tradycyjnej. Chcemy pokazywać, że kurpiowska tradycja to nie tylko muzeum, czy scena. Odkurzamy w pamięci najstarszego pokolenia kolorowe wspomnienia młodości, a młodszym pokazujemy jak atrakcyjna i aktualna jest kurpiowska tradycja. Muzyka grana i śpiewana z sercem i dla ludzi nigdy się nie starzeje! - mówią organizatorzy.

Kurpiowski Tabor rozpoczął się ogniskiem z Kurpiowskim Bractwem Bartnym. A na nim śpiewano  pieśni weselne. Odbyło się też spotkanie śpiewacze z Weroniką Zyśk i Stefanią Dąbkowską.

Sobota upłynęła pod znakiem warsztatów  tańców kurpiowskich z zespołem "Pod Borem" z Zawad, rękodzieła,  spotkania z Elżbietą Kasznią i Stanisławem Ropiakiem, melodii Stanisława Pawelczyka, warsztatów instrumentalnych z Marcinem Drabikiem, pieśni zastolnych, spotkania śpiewaczego z Bandysionkami - moderowała je  Olga Stopińska. Na koniec odbyła się zabawa w stodole przy kurpiowskiej muzyce na żywo, którą zapewnił m.in. Janusz Prusinowski, Marcin Drabik, Piotr Piszczatowski, Tomasz Mielnicki, Paweł Dąbkowski, zespół "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca, zespół "Kurpiowszczyzna Senior", kapela Sobotnie Granie, kapela Grzesia Chorążewicza, kapela Czyżów z Łysych, zespół "Wrzos".

W niedzielę uczestnicy Taboru mieli okazję na  spotkanie z Marią Weroniką Kmoch ("Kurpianka w wielkim świecie"), a następnie mogli posłuchać pieśni nabożnych w wykonaniu Zofii Warych.

 

 

Powiat reprezentowała na wydarzeniu Katarzyna Grodzka, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju.

Organizatorem Taboru był Kurpiowski Nurt Tradycji, współorganizatorami: gmina Myszyniec, Powiat Ostrołęcki  (sfinansował warsztaty śpiewacze). Partnerem Kurpiowskie Bractwo Bartne.