Obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym po zakończonym roku podatkowym dotyczy każdego, kto uzyskał jakiekolwiek dochody. Nieważne jest ich źródło, a rozliczenie dotyczy zarówno umowy o pracę, zlecenia, jak i emerytów oraz rencistów. Ważny jest jednak odpowiedni wybór formularza oraz prawidłowe rozliczenie. Pomocy w tym jest https://www.podatnik.info/program-do-pit. Co trzeba wiedzieć, rozliczając PIT 37 online?
PIT 37 – dla kogo?
PIT 37 to formularz do rozliczenia zeznania podatkowego przez wszystkie osoby, które uzyskały dochody w roku poprzednim w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o działo, a także z tytułu świadczeń rentowych, emerytalnych i przedemerytalnych. Druk ten nie dotyczy osób, które chociaż część dochodów uzyskały w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczenia dokonuje się na podstawie przygotowanego przez pracodawcę PIT 11. Warto pamiętać, że zeznanie podatkowe należy złożyć do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia, chyba że data ta wypada w sobotę lub w niedzielę. W takim przypadku termin zostaje wydłużony do następnego dnia roboczego. PIT 37 można złożyć osobiście lub elektroniczne.
Rozliczenie PIT 37 przez Internet – korzyści
Rozliczenie PIT online jest przede wszystkim najwygodniejszą formą rozliczania się z fiskusem, która pozwala na pełną kontrolę nad rozliczeniem i umożliwia skorzystanie z wielu ulg podatkowych. Dodatkowo rozliczenie online umożliwia jednoczesne przesłanie wypełnionego formularza do Urzędu Skarbowego i uzyskania urzędowego potwierdzenia jego złożenia., ale daje też możliwość jego wydrukowania i złożenia w formie papierowej. Warto jednak pamiętać, że sposób złożenia PIT wpływa na to, kiedy otrzymamy zwrot podatku, jeśli taki występuje. W przypadku PIT składanego osobiście Urząd Skarbowy ma 90 dni na wykonanie zwrotu, a przy składaniu PIT online czas ten zostaje skrócony do 45 dni. Chcąc wypełnić PIT przez Internet, warto wykorzystać sprawdzony program do PIT.
Skorzystaj z ulg podatkowych
Rozliczając się przez Internet, warto pamiętać o zastosowaniu przysługujących ulg podatkowych. Pozwalają one znacznie obniżyć zobowiązanie wobec Urzędu Skarbowego, umożliwiając znaczne oszczędności. Różnorodnych ulg podatkowych jest bardzo dużo, ale najpopularniejsze to:
- ulgi na dziecko;
- ulga na Internet, z której można skorzystać dwa razy;
- ulga na termomodernizacje;
- ulga na rehabilitacje;
- za pracę za granicą (ulga abolicyjna).
Przekaż 1% podatku
Wypełniając zeznanie roczne, warto pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. To możliwość wsparcia wybranej fundacji, czy konkretnej osoby, która zbiera fundusze np. na leczenie bądź też organizacji pro zwierzęcej. Często to właśnie fundusze zebrane w ramach 1% stanowią główne źródło funduszy tego typu organizacji. Wystarczy wpisać dane organizacji wraz z nr KRS w odpowiednią rubrykę, aby Urząd Skarbowy przekazał odpowiednią kwotę wybranej fundacji.