Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni polskiej wsi” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęło się plenerową mszą św. na boisku Omega przy ul. Trębickiego w Ostrowi Mazowieckiej. Powiat Ostrołęcki na ogólnopolskich dożynkach w niedzielę 25 września reprezentował starosta Stanisław Kubeł.

Po mszy, druga część uroczystości została zorganizowana na placu przy Omedze. Tam też rozstawiono dużą scenę. Wokół placu swoje stoiska miały koła gospodyń wiejskich z całego Mazowsza. Było ich ponad 40. Swoje stoisko promocyjne miał także Powiat Ostrołęcki.

Uroczystą mszę świętą koncelebrował ks. biskup Janusz Stepnowski. Po mszy rozpoczęły się tradycyjne dożynki: członkowie ostrowskiego zespołu ludowego "BezWianka" wnieśli na scenę wieniec i chleb dożynkowy, a następnie starostowie dożynek wręczyli chleb premierowi.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że praca na gospodarstwie to praca, w której rolnik musi być jednocześnie pracownikiem i szefem, przedsiębiorcą i księgowym. Musi kalkulować ceny nawozów, paliwa, myśleć o zakupach sprzętu i nasion, a także kształcić się i doskonalić swoją wiedzę:

Gospodarstwo to nie tylko przedsiębiorstwo w pigułce. To tak naprawdę całe państwo w pigułce. Przez pryzmat pracy rolników składającej się z tak wielu obszarów można dostrzec te problemy, wielkie problemy dnia dzisiejszego (...). Drogi prąd, drożejące ceny nawozów, drogi gaz,

drogie paliwo

. To wszystko przekłada się na trud pracy rolnika. Będziemy troszczyć się o to, aby trud pracy polskiego rolnika nie tylko nie został zmarnowany, ale by polska wieś cieszyła się rozwojem, sukcesem, żebyśmy jak najszybciej wyszli z tych kłopotów, w których dziś znajduje się całą Europa - Polska także.

Na scenie wręczono także Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, a także Odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” i Odznaki Honorowe Meritis pro Familia.

Burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer, powitał wszystkich gości i zaprosił do korzystania ze wszystkich przygotowanych atrakcji.

W ogólnopolskich dożynkach wzięli również udział m.in. wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, wicepremier Henryk Kowalczyk oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, parlamentarzyści i samorządowcy: starostowie, burmistrzowie, wójtowie i radni.

Po części oficjalnej premier wraz z wicepremierem, wojewodą mazowieckim i burmistrzem odwiedził każde spośród kilkudziesięciu stoisk przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe z Mazowsza, najbardziej oczekiwany był koncert Sławomira znanego m.in. z utworu "Miłość w Zakopanem".

Tekst Tygodnik Ostrołęcki

Foto Starostwo Powiatowe w Ostrołęce