Pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o pompie ciepła, to oszczędność i ekologia. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w energooszczędnych domach, bo właśnie w takich, które są świetnie izolowane, sprawdzają się najlepiej. Jednak pompy ciepła poradzi sobie również w starszych budynkach, które zostały poddane termomodernizacji. Te świetne urządzenia mogą ogrzać dom i wodę kilkakrotnie taniej niż inne źródła ciepła. Jednak, żeby tak było, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Jak dobrać pompę, aby dom był energooszczędny? Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? Jak zaoszczędzić na tej inwestycji? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.
Pompa ciepła – czy samodzielnie ogrzeje dom?
Jest to najczęściej zadawane pytanie przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w to urządzenie, jak i przy kupnie fotowoltaiki dla domu. Pompa ciepła gruntowa może samodzielnie ogrzać dom przez cały rok, nawet podczas silnych polskich zim. Jednak, jeśli nie poradzi sobie przy bardzo niskich temperaturach, to wspomagać się będzie grzałkami elektrycznymi. Częstym rozwiązaniem, które jest stosowane przy pompach ciepła, jest kupno kotła grzewczego, który będzie wspomagał pracę tego urządzenia.
Czy pompa ciepła sprawdzi się w starym budownictwie?
Wybór odpowiedniego ogrzewania jest jedną z pierwszych decyzji przy projektowaniu nowego domu. Jednak co, jeśli chcielibyśmy używać pompy ciepła, ale mamy nieco starszy dom? Czy to rozwiązanie się wtedy opłaca? Odpowiedź jest krótka – oczywiście, że tak. Jednak warto wziąć pod uwagę kilki ważnych elementów.
Pompę ciepła można zamontować w starym budownictwie, ale musi ono spełniać odpowiednie wymagania dotyczące stanu technicznego budynku. Dom powinien być przede wszystkim odpowiednio ocieplony. Dodatkowo, poddasze musi być odpowiednio zaizolowane. Okna i drzwi powinny być zamontowane w odpowiedniej technologii. Jeśli nasz budynek nie spełnia powyższych warunków, to wpierw będziemy zmuszeni przeprowadzić termomodernizację przed zamontowaniem pompy ciepła.
Jak dobrać pompę ciepła, aby dom był energooszczędny?
Jeśli nasz dom spełnia wszystkie standardy budownictwa energooszczędnego, czas na wybór odpowiedniego urządzenia. Istnieje kilka istotnych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiednie urządzenie dla naszego domu. Przede wszystkim, musimy wziąć pod uwagę realne zapotrzebowanie danego obiektu na ciepło. Wśród kluczowych elementów możemy wymienić:
- powierzchnię użytkową do ogrzania,
- roczne zużycie ciepłej wody,
- stan techniczny budynku.
Aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni model, warto zlecić analizę i audyt specjalistom z https://www.esoleo.pl, którzy sprawdzą, zrobią odpowiednie zdjęcia i dokonają niezbędnych pomiarów. Na tej zasadzie dobierze pompę ciepła i wszystkie niezbędne komponenty. Doświadczeni i wykwalifikowani eksperci pomogą w doborze odpowiedniej pompy ciepła dla naszego budynku. Dzięki czemu zachowamy pewność, że nasz dom będzie ogrzewany w 100% przez cały rok. Bez względu na występujące temperatury.
Pompa ciepła – czy pomoże w oszczędnościach?
Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, gazu i ogrzewania, to pompa ciepła wydaje się być najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Synonimem tego urządzenia to energooszczędność i ekologia. Jednak, aby nasze rachunki za ogrzewanie były jeszcze niższe warto pomyśleć o inwestycji w fotowoltaikę. To połączenie pozwala na ogromne oszczędności na ogrzewaniu, jak i prądzie. Dodatkowo warto wspomnieć, że pompa ciepła i panele fotowoltaiczne objęte są licznymi dotacjami, które pozwalają obniżyć koszta ich kupna i montażu.