Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu, bądź sprzedaży wystawionego za pośrednictwem stron www towaru, przesyłają linki przekierowujące do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy, bądź firmy wysyłkowej. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. Wczoraj mieszkanka naszego powiatu została oszukana w ten sposób na kwotę 3000 złotych. W internecie, tak jak i w życiu powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Wczoraj  do Komisariatu Policji w Myszyńcu zgłosiła się 33 – letnia mieszkanka naszego powiatu, która powiadomiła o oszustwie na jej szkodę. Kobieta 11 stycznia bieżącego roku wystawiła na popularnym portalu sprzedającym buty za kwotę 350 złotych.

W korespondencji z osobą kupującą 33-latka kliknęła w przesłany do niej link do firmy kurierskiej. Po kilkukrotnym zatwierdzeniu kodów do płatności stwierdziła, że z jej konta zostały przelane środki pieniężne w wysokości 3000 złotych.

Uważajmy!!!

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Podczas internetowych zakupów, czy też sprzedaży zawsze powinniśmy zachować czujność i dużą dozę nieufności. Chęć szybkiego uzyskania pieniędzy za np. sprzedany towar może okazać się zgubna.

Należy pamiętać również o tym, żeby NIKOMU nie podawać danych do naszej karty bankomatowej. Dane do naszego konta są danymi ściśle wrażliwymi i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich NIKOMU udostępniać!

Przekażmy tego rodzaju ostrzeżenia również członkom naszych rodzin. W ten sposób ochronimy ich przed utrata pieniędzy.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka