Niestety pomimo wielu apeli w mediach w dalszym ciągu znajdują się osoby, które klikają w podejrzane linki podczas transakcji internetowych, a następnie wpisują dane do logowania na swoje konta. Przypominamy: oszuści wysyłają do nas podczas sprzedaży, bądź zakupów linki. Tłumaczą , że w ten sposób, odbędzie się przelew za dany towar. My mimowolnie klikamy w link, po czym zostajemy przekierowywani do strony łudzącą podobnej to strony naszego banku, a następnie wpisujemy dane do zalogowania na nasz rachunek bankowy i tracimy pieniądze.

Wczoraj do ostrołęckiej komendy zgłosiła się kobieta, która wystawiła do sprzedaży w internecie balsam brązujący za niewielką kwotę pieniędzy. Szybko skontaktował się z nią potencjalny kupiec, który przysłał mieszkance naszego miasta link za pośrednictwem którego miała odbyć się zapłata za krem.

Kobieta w niego kliknęła, pod czym została przekierowana na stronę, która wyglądała jak strona jej banku. Następnie 37-latka wpisała dane do swojego konta bankowego.

Szybko po tym zorientowała się, ze zamiast zapłaty za krem z jej konta zniknęła kwota 1200 złotych.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Pamiętajmy o zachowaniu zasady ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.

Nigdy nie podawajmy osobom postronnym danych do naszego konta, są to dane wrażliwe i nikt poza nami nie powinien ich znać!!! 

W przypadku otrzymania telefonu, bądź informacji od potencjalnego kupującego zawsze powinniśmy zachować zasadę ograniczonego zaufania i nie działać pod wpływem emocji.

Nie pozwalajmy się namówić na transakcję poprzez podejrzane aplikację, bądź linki. Takie zachowanie z pewnością zmniejszy ryzyku, ze zostaniemy oszukani.

Rozmawiajmy ze swoimi znajomymi, rodzina na temat tego rodzaju oszustw i ostrzeżmy ich zanim zostaną oszukani!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka