Policjanci z ostrołęckiej drogówki kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wycieczki szkolne. Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowcy, dokumenty oraz stan techniczny pojazdów, wszystko po to aby zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Komenda Miejska Policji w Ostrołęce zachęca organizatorów wyjazdów szkolnych do skorzystania z tej możliwości przed wyruszeniem w trasę. Organizatorzy wycieczek, którzy chcą aby autokar przed wyjazdem został skontrolowany przez Policję, powinni ten fakt zgłosić pisemnie z kilkudniowym wyprzedzeniem. Można także nawiązać kontakt telefoniczny w tej sprawie z ostrołęcką drogówką pod numer telefonu 47 704 14 30.

Uczniowie wyjeżdżają na szkolne  wycieczki. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek” każdy z nas musi zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Dlatego policjanci z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego  kontrolują autokary,  które wiozą uczniów na oczekiwane szkolne wycieczki.  Funkcjonariusze podczas takich  kontroli sprawdzają trzeźwość kierowcy, jego dokumenty oraz dokumenty pojazdu, a także czas pracy kierowcy autokaru.

Kontrolują również pojazd, m.in. jego oświetlenie, ogumienie, wycieki płynów eksploatacyjnych oraz obowiązkowe wyposażenie. Dopiero kiedy policjant stwierdzi, że stan techniczny pojazdu  pozwala na bezpieczną podróż dzieci, jak i młodzieży wspólnie ze swoimi opiekunami mogą wsiadać i jechać na upragniony wypoczynek.

Organizatorzy wycieczek, którzy chcą aby autokar przed wyjazdem został skontrolowany przez Policję, powinni ten fakt zgłosić do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce pisemnie najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Kontrole autokarów odbywają się na parkingu przy ul. Witosa (Lidl).

 

Policjanci wszystkim wybierającym się w podróż autokarami  przypominają że:

-  jeżeli w autokarze są pasy bezpieczeństwa, należy pamiętać o ich zapięciu zarówno przez opiekunów jak i przez dzieci.

- podczas wycieczki opiekunowie powinni zadbać o to, aby w czasie jazdy dzieci nie chodziły pomiędzy siedzeniami. Bagaże powinny zostać umieszczone w bagażniku autokaru lub na półkach wewnątrz autokaru.  

- w trakcie podróży należy pamiętać o przerwach, przed dalszą jazdą po przerwie należy sprawdzić liczbę dzieci. Na miejsca postoju w trakcie podróży należy wybierać parkingi usytuowane poza jezdnią.

-  jeżeli podczas przerwy w podróży dzieci są poza pojazdem, opiekunowie muszą pamiętać, aby dzieci przebywały z daleka od samochodów  i autokarów wykonujących manewry na parkingu. Opiekunowie powinni pamiętać, aby dzieci nie przechodziły na drugą strona jedni i nie wychodziły bezpośrednio na jezdnię zza autobusu

- pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub  młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy białej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinni być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego.

- kierujący takim autobusem obowiązany jest włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży. Inni kierujący omijając autobus, kiedy wsiadają lub wysiadają  z niego dzieci lub młodzież, powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i w razie potrzeby zatrzymać się.


Inni kierujący omijając autobus, kiedy wsiadają lub wysiadają  z niego dzieci lub młodzież, powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i w razie potrzeby zatrzymać się

Uczestnikom szkolnych wyjazdów życzymy niezapomnianych wrażeń na wycieczkach, ale przede wszystkim BEZPIECZNEJ drogi!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka