Ceny mieszkań w Ostrołęce: 6 871 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Ostrołęce wyniosła 6 871 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 32 zł/m², czyli 0,5% mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Rynek pozostaje blisko ubiegłorocznych cen, choć lokalizacja i powierzchnia nadal wyraźnie różnicują koszt zakupu. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.
Redakcja ostrolecki24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Ostrołęce: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Ostrołęka na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Ostrołęce: najważniejsze liczby
- 6 871 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 32 zł/m² i 0,5% - spadek wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 5 880-8 358 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen za metr.
- 336 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 48 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
Cena całkowita i stawka za metr odpowiadają na różne pytania: pierwsza określa budżet zakupu, druga ułatwia porównywanie mieszkań o odmiennej powierzchni.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 186 |
| wtórny | 6 882 |
* Rynek pierwotny: w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna.
7 186 zł/m² płacono za mieszkania deweloperskie, wobec 6 882 zł/m² na rynku wtórnym. Premia wyniosła 4,4%. Może ona odzwierciedlać różnice wieku budynków, lokalizacji i parametrów inwestycji; nie oznacza automatycznie porównywalnej różnicy kosztu lokali gotowych do zamieszkania.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 7 048 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 7 302 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 6 643 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 799 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 8 606 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
7 048 zł/m² kosztowały kawalerki, a 7 302 zł/m² lokale o powierzchni 35-45 m². Niższy poziom, 6 643 zł/m², odnotowano w przedziale 45-55 m². Wykres nie pokazuje więc prostego spadku stawki wraz ze wzrostem metrażu: największe lokale osiągnęły 8 606 zł/m².

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
8 578 zł/m² wyniosła mediana w rejonie Centrum, a 5 842 zł/m² w rejonie Osiedle Parkowe. Różnica sięgała 47%. Przestrzenne zróżnicowanie cen jest zatem znacznie większe niż bieżąca zmiana dla całego miasta.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Osiedle Kwiatowe | 9 166 * |
| Kaczyny-Stara Wieś | 8 761 * |
| Centrum | 8 578 |
| Osiedle Centrum | 7 726 |
| Śródmieście I | 7 204 |
| Osiedle Dzieci Polskich | 6 429 * |
| Osiedle Starosty Kosa | 6 275 |
| Śródmieście II | 6 250 |
| Osiedle Sienkiewicza | 6 106 * |
| Osiedle Parkowe | 5 842 |
| Stare Miasto | 5 137 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie 336 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 6 720 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Dochodzą koszty notarialne, w bazowym wyliczeniu do około 2 600 zł z VAT, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Taksę można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.
Więcej lokalnych informacji z Ostrołęki jest na ostrolecki24.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na ostrolecki24.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje przejście od 4 674 zł/m² w 2021 r. do obecnych 6 871 zł/m². Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, to 47%, przy średnim tempie 8,0% rocznie. Dzisiejsza stabilizacja następuje więc na poziomie wyraźnie wyższym niż na początku tego okresu.

Ostrołęka na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 212 zł/m² wyniosła mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. W Ostrołęce metr kosztował o 4 341 zł mniej.
Ostrołęka wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 261 zł/m², wobec 6 569 zł/m² rok wcześniej, co oznacza spadek o 4,7%.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Ostrołęka | - | 6 871 | - |
| Łomża | 33 km | 8 090 | +17,7% |
| Łomża | 33 km | 8 090 | +17,7% |
| Ciechanów | 70 km | 7 176 | +4,4% |
| Serock | 72 km | 8 182 | +19,1% |
W oddalonej o 33 km Łomży metr był o 1 219 zł, czyli 17,7% droższy.
Komentarz analityczny
Spadek o 32 zł/m², czyli 0,5%, kontrastuje z długookresowym tempem 8,0% rocznie. Lokalny rynek nie kontynuuje obecnie wcześniejszej dynamiki. Stabilna mediana nie wyklucza jednak odmiennych warunków negocjacji w poszczególnych lokalizacjach i segmentach.
W Polsce ceny mieszkań wzrosły w II kwartale 2026 r. o 6,3% rok do roku (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Krajowy wzrost nie przekłada się zatem automatycznie na jednakowy kierunek zmian w Ostrołęce.
Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło we wrześniu 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na zdolność kredytową, a przez nią na budżety kupujących; lokalny efekt zależy jednak także od dostępnych mieszkań i dochodów nabywców.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu poprawi się, a oferta pozostanie ograniczona, presja na wzrost może się zwiększyć. Jeżeli podaż będzie odpowiadać popytowi, stabilizacja może się utrzymać. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Ostrołęce?
Mediana wynosi 6 871 zł/m², a połowa cen mieści się w przedziale 5 880-8 358 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Ostrołęce rosną, czy spadają?
Są o 32 zł/m², czyli 0,5% niższe niż poziom odniesienia z 2025 r.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Ostrołęce?
Mediana dla kawalerek 25-35 m² wynosi 7 048 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² 7 302 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 186 zł/m² i 6 882 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 4,4%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 156 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 listopada 2025 do 4 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (7 transakcji) i wtórny (139); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-09-04; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dane GUS pochodzą z tego samego rejestru, ale są publikowane kwartalnie i z opóźnieniem. IV kw. 2024 jest najnowszym dostępnym okresem w przekazanym zestawieniu; stanowi tło, a nie aktualizację danych z ostatnich 12 miesięcy. Wyniki orientacyjne nie pozwalają jednoznacznie wskazać najdroższej i najtańszej części miasta.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Plan zakłada 780 km nowych linii na Mazowszu i 40 minut do Łodzi

33 wyróżnienia i nagrody w Myszyńcu. Finał konkursu wakacyjnych wspomnień

Ostatni seans cyklu „Historycznie na Mazowszu II” opowie o paszportach ratujących życie

Ostrołęka ma 5,38 mln zł na schronienie, alarmy i awaryjne zasilanie

Na Mazowszu ubyło ekologicznych gospodarstw, ale ich łączna powierzchnia wzrosła

Na A2 między Warszawą a Łodzią ruszają zmiany. Dwa pasy w każdym kierunku

Ceny mieszkań w Ostrołęce - barometr cen transakcyjnych

Ceny mieszkań w Ostrołęce w listopadzie 2026: 6 871 zł/m², -0,5% r/r

Jeden telefon może uratować życie. Policja apeluje przed przymrozkami

Na Mazowszu rośnie selektywna zbiórka, ale odpady zmieszane wciąż przeważają

Prawie 2,5 promila i rozbite BMW. Kierowca z Ostrołęki odpowie przed sądem

Bezpłatne morsowanie w Ostrołęce. Wejście do wody o 11:11

Ostrołęka. Szukają 80 osób pochodzenia romskiego do bezpłatnego projektu. Kto może się zgłosić?

Brak numeru na budynku może opóźnić pomoc. Policja w Ostrołęce przypomina o obowiązku
Przydatne dane teleadresowe
- ENERGA Elektrownie Ostrołęka - kontakt, adres i dokumentacja medyczna
- Zarząd Zlewni w Ostrołęce - kontakt, godziny, pozwolenia wodnoprawne
- ZUS Ostrołęka - kontakt, godziny, rejestracja online i zasięg terytorialny
- Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce - bezpłatna komunikacja miejska, rozkład jazdy i kontakt
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce - kontakt, transport medyczny, dokumentacja
- Parafia św. Wojciecha w Ostrołęce - msze, kancelaria, kontakt
