Hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej jest kolejną piękną tradycją naszego regionu, która znalazła się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Zwyczaj ręcznego wykonywania haftu na różnych częściach garderoby oraz na elementach wystroju wnętrz jest jedną z cech kultury kurpiowskiej praktykowanych przez kobiety z naszego regionu i przekazywanych kolejnym pokoleniom twórczyń ludowych. Tradycyjna odzież z haftami o charakterystycznych dla naszego regionu wzorach do dziś jest noszona przez Kurpiów i Kurpianki podczas ważnych uroczystości, a serwety i obrusy zdobią kurpiowskie domy.
Wniosek o wpis hafciarstwa z Puszczy Zielonej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego opracowało Stowarzyszenie Akademia Wilanowska przy współpracy z twórcami i działaczami kultury z regionu kurpiowskiego. Powiat Ostrołęcki wsparł przygotowanie wniosku dotacją w wysokości 6000 zł.
Dotychczas na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisane zostały następujące tradycje naszego regionu:
- Wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej,
- Wypiek byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej,
- Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej,
- Hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej.
Fot. R. Dul, K. Dąbrowski