Kolejna osoba przekonała się, że nie istnieje „łatwe i szybkie” wzbogacenie się. Mieszkaniec powiatu ostrołęckiego uwierzył doradcom inwestycyjnym z internetu, którzy obiecywali mu szybki zysk. Mężczyzna dał się namówić także do zainstalowania na jego komputerze aplikacji do zdalnego pulpitu, przekazał także „doradcom” scan swojego dowodu osobistego i swoje zdjęcie. Jednak pomimo wpłaty sumy blisko 40 tysięcy złotych oraz 9140 euro nie otrzymał obiecanego zysku, ani też zwrotu wpłaconych środków pieniężnych, a kontakt z doradcami się „urwał”. Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozsądek. Pokusa szybkiego zysku może doprowadzić nas do stracenia oszczędności całego życia.
Pamiętajmy: zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania pieniędzy – szczególnie w kryptowaluty. Nie pierwszy już raz okazało się, że szybki zysk, to tylko zachęta do dalszego inwestowania. Zazwyczaj w każdym przypadku tego typu oszustwa sytuacja wygląda bardzo podobnie.
Zazwyczaj oszukani po wpłaceniu mniejszych kwot są zachęceni zyskiem, jaki jest prezentowany. Następnie dokonują kolejnych wpłat. Problem pojawia się, kiedy przychodzi moment wypłaty – oszuści informują o konieczności wpłaty kolejnych środków na opłaty czy podatek, albo zrzucają winę na jakiś problem techniczny. Brak dodatkowych opłat powoduje rzekome zablokowanie pieniędzy.
Przestrzegamy, by już przed pierwszym przelewem dobrze sprawdzić, czy giełda, na której chcemy inwestować w ogóle istnieje i nie kierować się emocjami przy inwestowaniu własnych pieniędzy.
OSTROŁĘCKA POLICJA PRZESTRZEGA:
Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi przy tego typu próbach inwestycji. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam szybki i wysoki zysk. Nie zgadzajmy się na instalowanie na komputerze aplikacji dającej możliwość zdalnego kierowania urządzeniem, nawet jeśli rzekomy doradca inwestycyjny zapewnia, że jest to bezpieczne i jednocześnie konieczne do inwestowania. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili. Nie przekazujmy także żądnych zdjęć, czy też scanów naszych dowodów osobistych.
Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka