W Zakopanem, w Teatrze Witkacego, 6 października odbyła się uroczysta gala wręczenia uroczystość wręczenia decyzji o wpisie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie było związane z jubileuszami 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia listy niematerialnego dziedzictwa w Polsce. Obecna na niej była delegacja Powiatu Ostrołęckiego z wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim. A także Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej i wiceprezeska Związku Kurpiów Iwona Choroszewska-Zyśk. Ich obecność była związana z tym iż na listę tę trafiło bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej i hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Kurpiowscy twórcy odebrali podczas gali decyzje ws. wpisu.

Wśród obecnie wpisanych zjawisk znalazły się: brodacze ze Sławatycz, czyli zwyczaj pożegnania starego roku; tradycje kulturowe Bukówca Górnego; demoscena – kultura twórców dem, czyli samodzielnych programów demonstrujących możliwości sprzętu komputerowego; bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej; snutka golińska, czyli hafciarstwo południowej Wielkopolski; hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej; krzyżyki z palmy wielkanocnej – zwyczaj z terenów Opolszczyzny; wielkanocne procesje konne na Górnym Śląsku; Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu; skubanie pierza na Śląsku Opolskim; bacowanie i tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali.

Wpisy dokonane w bieżącym roku to: tradycja wyplatania koszy wiklinowych w gminie Ciężkowice; wyplatanie z korzeni świerkowych w Beskidzie Śląskim; tradycje barbórkowe oraz kult Św. Kingi wśród górników solnych kopalni w Bochni i Wieliczce; zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kruszcowych na ziemi tarnogórskiej; tradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska; bobowska koronka klockowa; plecionkarstwo na Śląsku Opolskim, zielarstwo i ziołolecznictwo na Śląsku Opolskim; tradycje hafciarskie w Dobrzeniu Wielkim; tradycja wykonywania oraz ubierania i noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego; tradycje flisackie na Dunajcu w Pieninach; tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie; hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej; garncarstwo w Medyni Głogowskiej, Medyni Łańcuckiej, Pogwizdowie i Zalesiu.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest prowadzona od 2013 r. Jest na niej 85 zjawisk.

Źródło: dzieje.pl