Ponad 70 tysięcy złotych stracił 82-letni mieszkaniec Ostrołęki, który postanowił zainwestować pieniądze w rzekome akcje znanego rurociągu gazowego, znaczna część pieniędzy pochodziła z kredytu, który mężczyzna zaciągnął za pośrednictwem . Niestety senior za namową fałszywego doradcy dał się namówić na zainstalowanie aplikacji do zdalnego pulpitu, dzięki czemu oszuści przejęli jego konto internetowe. Połowa ze straconych środków pieniężnych pochodziła z kredytu, który mężczyzna zaciągnął. Jeszcze raz apelujemy, aby NIGDY nie dawać dostępu do naszego konta, ani też aplikacji zdalny pulpit obcym osobom. Nie otwierajmy również podejrzanych aplikacji, które przysyłają nam nieznajomi namawiając nas na finalizowanie w ten sposób transakcji w internecie. Ostrzegajmy przed tego typu sytuacjami naszych bliskich oraz znajomych.

O tym jak niebezpieczne jest zaufanie obcym osobom w internecie przekonał się 82-letni mieszkaniec Ostrołęki. Mężczyzna 24 listopada bieżącego roku znalazł na popularnym portalu społecznościowym ogłoszenie dotyczące możliwości inwestowania po okazyjnej cenie w akcje znanego rurociągu gazowego.

Ostrołęczanin kliknął w baner reklamowy nawiązując kontakt, jak mu się wydawało z doradcą inwestycyjnym. Senior szybko postanowił ulec namowom doradcy i przelał na wskazane przez niego konto pieniądze.

Niestety ostrołęczanin dał się również namówić „doradcy” na udostępnienie mu aplikacji do obsługi zdalnego pulpitu, dzięki której miał on dostęp do komputera, telefonu oraz konta bankowego mężczyzny. W rozmowach fałszywy doradca zapewniał seniora, że to on będzie odpowiedzialny za inwestowanie pieniędzy.

W ten sposób ostrołęczanin wspólnie z doradcą przelali na „inwestycje” kwotę 70 tysięcy złotych, zdecydowana większość tych pieniędzy pochodziła z kredytu jaki 82-latek zaciągnął za pośrednictwem internetu na poczet przyszłych zysków.

Policja ostrzega:

  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji AnyDesk, na urządzeniach z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
  • Nie wpisuje nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;
  • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
  • Zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;
  • Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji;
  • nie daj się skusić wizją szybkiego zysku;
  • nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.

Pamiętajmy, że nie ma tzw. okazji, dzięki którym w prosty i łatwy sposób uda nam się wzbogacić. Z reguły po drugiej stronie słuchawki doradcą jest OSZUST, który chce pozbawić nas oszczędności.

Ostrzeżmy przed takimi oszustami rodzinę i znajomych. Warto porozmawiać o powyższych zagrożeniach podczas niedzielnego obiadu z naszymi rodzicami, czy dziadkami, aby potencjalny spadek, który mamy otrzymać nie wpadł w ręce oszustów.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka