Miejska pamięć o ofiarach Krwawej Niedzieli przy Golgocie Wschodu

W Ostrołęce uczczono pamięć ofiar tragicznych wydarzeń na Kresach Wschodnich. Przy Pomniku Golgota Wschodu mieszkańcy miasta zebrali się, by oddać hołd tysiącom Polaków zamordowanych podczas rzezi wołyńskiej – jednej z najboleśniejszych kart naszej historii.
- Ostrołęckie wspomnienie przy Pomniku Golgota Wschodu
- Osobiste świadectwo i symbolika lnu na ostrołęckich uroczystościach
- Wiersz Stanisławy Wiatr-Partyki przypomina o Wołyniu
Ostrołęckie wspomnienie przy Pomniku Golgota Wschodu
11 lipca to dzień, który w Ostrołęce od lat poświęcony jest pamięci Polaków, którzy padli ofiarą ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na terenach dawnej II Rzeczypospolitej. Tegoroczne obchody odbyły się przy Pomniku Golgota Wschodu na Cmentarzu Komunalnym, gdzie mieszkańcy zgromadzili się na miejskich uroczystościach zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Pawła Niewiadomskiego.
W atmosferze skupienia i zadumy uczestnicy wydarzenia wspominali dramatyczne wydarzenia sprzed 82 lat, kiedy to w tzw. Krwawą Niedzielę doszło do brutalnych mordów na niewinnych ludziach – kobietach, dzieciach i osobach starszych. Prezydent Ostrołęki podkreślił wagę tego miejsca jako symbolu narodowej pamięci i przestrzegł przed zapominaniem o tych tragicznych wydarzeniach:
„Stoimy dziś razem, tu – przy pomniku Golgota Wschodu, w miejscu modlitwy, zadumy i narodowej pamięci. (…) W ten dzień przywołujemy dramat, którego nie da się zapomnieć, nie da się wymazać z historii i sumienia narodu.” – Paweł Niewiadomski
Jego słowa przypomniały o sile pamięci, która nie dąży do zemsty, lecz umacnia tożsamość kolejnych pokoleń. „Niech spoczywają w pokoju. Cześć Ich pamięci!” – zakończył swoją wypowiedź prezydent.
Osobiste świadectwo i symbolika lnu na ostrołęckich uroczystościach
Integralną częścią obchodów była modlitwa prowadzona przez proboszcza parafii św. Wojciecha w Ostrołęce, ks. Tomasza Zaczkiewicza, która objęła wszystkich poległych podczas ludobójstwa na Kresach. Szczególne emocje wzbudził referat dr Jerzego Kijowskiego, który podzielił się osobistą historią swojej rodziny związanej z tragicznymi wydarzeniami rzezi wołyńskiej.
Opowieść o spaleniu kolonii Sosnowiec oraz bestialskim ataku na uciekinierów ukazała skalę tragedii widzianej oczami bliskich ofiar. Dr Kijowski wymienił nazwiska swoich przodków zamordowanych przez bojówki UPA, co nadało wydarzeniu wyjątkowo intymny wymiar i pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć ogrom cierpienia tamtych czasów.
Symboliczny kwiat lnu pojawił się jako znak kruchości życia i niewinności ofiar. Len kwitnie krótko i skromnie – podobnie jak przerwane zostały losy tysięcy ludzi na Kresach Wschodnich. Ten prosty motyw stał się wyrazem szacunku dla tych, którzy zostali zamordowani bez śladu i bez świadków.
Dziękujemy wszystkim obecnym: duchownym, kombatantom, pocztom sztandarowym oraz mieszkańcom Ostrołęki za udział w uroczystościach i wspólne pielęgnowanie pamięci o przeszłości.
Wiersz Stanisławy Wiatr-Partyki przypomina o Wołyniu
Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy poruszający utwór poetki Stanisławy Wiatr-Partyki zatytułowany „Nad Wołyniem”. Wiersz oddaje tęsknotę za utraconą ojczyzną i boleść po rodzinnych stronach, które już nie istnieją:
„To nie będzie pieśń o obcej ziemi.
Pradziad twój na tej ziemi żył,
Ten wzruszający tekst przypomina o konieczności pielęgnowania pamięci oraz szacunku dla ofiar trudnej historii naszego kraju.
Na podst. Urząd Miasta w Ostrołęce
Autor: krystian