W dniu dzisiejszym ostrołęczanka padła ofiarą oszustów, z których jeden podawał się za policjanta. Straciła ponad 5 tysięcy złotych. Seniorze! Pamiętaj - żaden policjant nie będzie chciał od Ciebie pieniędzy ani nie będzie polecał Ci ich przelewać na swoje konto!

W dniu dzisiejszym około godz. 12.30 na nr telefonu stacjonarnego do seniorki z naszego miasta zadzwoniła kobieta, informując iż przyjdzie do niej paczka z lekami. Po kilku minutach na ten sam nr telefonu zadzwonił mężczyzna, podając się za policjanta. Oświadczył seniorce, ze dzwoniąca do niej kobieta to oszustka, a pieniądze, które przechowuje na koncie są zagrożone i musi je przelać na podany nr konta. Pokrzywdzona udała się do banku, zrobiła przelew swoich oszczędności - ponad 5000 złotych- na konto oszustów. Podczas powrotu z banku do domu zorientowała się, że padła ofiarą przestępców.

Historia, jaką opowiadają oszuści zazwyczaj jest podobna. Do osób starszych dzwoni ktoś podszywający się za bliskiego z rodziny bądź za policjanta. Mówią, że pilnie są potrzebne pieniądze, wywołując w seniorze uczucie, że jest on potrzebny i że tylko on może pomóc. Osoby starsze często dają się na to nabrać.


Dlatego apelujemy - Seniorze nie daj się oszukać!  Prawdziwy policjant nigdy nie będzie kazał przelewać pieniędzy na konto, jak również nigdy nie weźmie gotówki na przechowanie do celów operacyjnych czy innych działań.

Pamiętaj, że przestępcy często modyfikują swoje sposoby działania i zawsze trzeba być czujnym i ostrożnym. Zawsze zadzwoń do najbliższych lub pod numer 112, aby potwierdzić niepokojącą Cię sytuację. Nie działaj sam, poinformuj rodzinę lub sąsiada.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał Cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną. Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Nigdy też nie przekazuj swoich pieniędzy obcej osobie, nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego. O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj policję.
 
 
mł. asp. Aneta Waracka
Komenda Miejska Policji w Ostrołęce