Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrołęka

Seniorzy z naszego terenu wielokrotnie udowodniali, że nie dają wiary oszustom proszącym ich o przekazanie pod różnymi pretekstami gotówki. Niestety podczas tego weekendu seniorka z Ostrołęki została oszukana na znaczną kwotę pieniędzy metodą na wnuczka. Pamiętajmy, żeby nie przekazywać żądnych pieniędzy obcym osobom bez względu na to jaką ‘’bajkę” nam opowiadają. Może to być tak jak w tym przypadku metoda na wnuczka, a jutro np. na policjanta, bądź funkcjonariusza innych służb. Bez względu jaka metodą posługują się sprawcy zawsze powinniśmy w stosunku do obcych osób stosować metodę ograniczonego zaufania.

Choć wydaję się, że o oszustwie na tzw. wnuczka słyszał chyba już każdy, to ostatnie zdarzenie z terenu naszego miasta pokazuje, że w dalszym ciągu są osoby, które nie mają świadomości o tej metodzie działania przestępców. Dlatego ważnym jest, abyśmy my rozmawiali ze swoimi dziadkami, czy babciami na tego rodzaju ważne tematy i ostrzegali ich przed oszustami.

W sobotę wieczorem dyżurny ostrołęckich policjantów otrzymał zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą na tzw. wnuczka. 81 - letnia mieszkanka Ostrołęki zawiadomiła, że na jej numer stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Po krótkiej wymianie zdań powiedziała do seniorki, że spowodowała wypadek samochodowy w wyniku którego ranne jest małe dziecko. Nadmieniła, że aby uniknąć aresztu potrzebna jest jej gotówka, którą ma odebrać jej adwokat.  Niestety 81 – latka uwierzyła w ‘’bajkę” wymyśloną przez oszustkę i przekazała rzekomemu mecenasowi znaczną kwotę pieniędzy oraz biżuterię.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Zwracamy się z prośbą do rodzin seniorów o ostrzeżenie ich przed tego typu sytuacjami. Podczas rozmów wskażmy także informację, jak należy się zachować podczas otrzymania takiego telefonu.

Pamiętajmy, żeby nie przekazywać żądnych pieniędzy obcym osobom bez względu na to jaką ‘’bajkę” nam opowiadają. Może to być tak jak w tym przypadku metoda na wnuczka, a jutro np. na policjanta, bądź funkcjonariusza innych służb. Bez względu jaka metodą posługują się sprawcy zawsze powinniśmy w stosunku do obcych osób stosować metodę ograniczonego zaufania.  

Nie zapominajmy też, że żaden prawdziwy policjant nie ma prawa żądać od nas przekazania pieniędzy. Jeśli to czyni, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy zawiadomić prawdziwych policjantów.

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka