Stomatologia w narkozie — kto może się zdecydować?

Narkoza najczęściej kojarzy się z operacjami chirurgicznymi, gdzie ból bez znieczulenia byłby niewyobrażalnie wielki. Okazuje się jednak, że coraz częściej stosuje się ją również przy zabiegach dentystycznych, gdzie pacjent po prostu bardzo boi się całego procesu. W takich sytuacjach dentysta podejmuje współpracę z anestezjologiem i razem pomagają oni przebrnąć pacjentowi przez trudny dla niego czas. Kto może zdecydować się na taką opcję?

Narkoza, czyli co dokładnie?

Narkoza to nic innego, jak potoczne określenie znieczulenia ogólnego. Jest to zabieg polegający na zniwelowaniu odczuwania pacjenta, jego odruchów, jak i świadomości. W ten sposób nie będzie on pamiętał niczego z czasu zabiegu, któremu był poddany. Redukuje to nie tylko stres związany z samym zabiegiem, ale również nawracający lęk ze wspomnień. 

Znieczulenie ogólne jest przeprowadzane przez anestezjologa, który dokładnie sprawdza stan pacjenta i wybiera metodę, która będzie w jego przypadku najkorzystniejsza – zwykle spośród sposobu inhalacyjnego, dożylnego lub połączenia tych dwóch opcji. Przeprowadza on liczne badania i jeśli nie widzi przeciwwskazań, wprowadza pacjenta w narkozę, monitoruje jego stan, a następnie wybudza, gdy jest już po wszystkim.

Dla kogo przeznaczone jest leczenie pod narkozą?

Każdy pacjent, u którego nie wykryto żadnych przeciwwskazań, może zostać poddany znieczuleniu ogólnemu. Warto jednak wiedzieć, że nie dzieje się to tak często, jak mogłoby. Priorytetem są niektórzy pacjenci, a w szczególności:

  • dzieci, z którymi trudno współpracować, gdyż boją się dentysty lub są bardzo nadpobudliwe, co może kolidować z procesem zabiegu,
  • osoby, które pragną wykonać rozległe zabiegi, które bez znieczulenia ogólnego musiałyby być przeprowadzane na przestrzeni wielu dni,
  • osoby, które mają alergię na środki znieczulenia miejscowego,
  • pacjenci, którzy mają zaburzony kontakt z drugim człowiekiem, 
  • pacjenci, którzy cierpią na dentofobię, czyli paniczny lęk przed wizytą u dentysty i zabiegami z tym związanymi,
  • pacjenci, którzy zakwalifikowani zostali do ekstrakcji mnogich, czyli usunięcia wielu zębów w różnych obszarach jamy ustnej,
  • osoby, których życie jest zagrożone, na przykład przez ropnie i nacieki, które mogą zablokować układ oddechowy,
  • pacjenci, dla których stres związany z zabiegiem jest niebezpieczny dla zdrowia.

Jak widać, jest wiele przypadków, gdzie warto stosować znieczulenie ogólne. Warto pamiętać, że najlepiej powierzyć to zadanie najlepszym specjalistom – wysoce profesjonalna stomatologia w narkozie w Warszawie w klinice Supraden jest tego świetnym przykładem.

Kto nie powinien korzystać z narkozy?

Jakkolwiek większość osób może zostać poddana znieczuleniu ogólnemu, są ludzie, dla których jest to niemożliwy sposób. Tutaj przede wszystkim trzeba zaliczyć każdego z ostrymi infekcjami dróg oddechowych, jak i nieustabilizowanymi chorobami przewlekłymi – szczególnie z zakresu kardiologii. 

Zdarza się również, że osoba może mieć alergię na substancje używane w znieczuleniu ogólnym, dlatego najważniejsza jest szczerość i dokładność podczas wywiadu z anestezjologiem.