Montaż robota koszącego dla początkujących

Wybór robotów koszących zamiast tradycyjnych kosiarek jest coraz częstszym rozwiązaniem w naszych ogrodach. Dzięki nim nie musimy poświęcać już wielu godzin na regularne koszenie trawnika. Z pewnością posiadacze dużych ogrodów docenią to rozwiązanie. Co więcej, montaż takiego systemu wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Poniżej znajdziecie wskazówki jak odpowiednio zabrać się za montaż robota koszącego.

Działanie robota koszącego

Z wyglądu mogą one przypominać małe odkurzacze, jednak są to bardzo funkcjonalne urządzenia. Posiadają one akumulator, który pozwala im na samodzielne koszenie trawnika przez określony czas. Kiedy akumulator będzie bliski rozładowania, robot koszący wróci do stacji, gdzie będzie się ładował. Automatyczna kosiarka kosi wyznaczony przez nas obszar tym samym rozpoznając wszelkie przeszkody na swoim terenie.

Warto wspomnieć o tym, że roboty koszące z reguły nie posiadają kosza na ściętą trawę. Są one wyposażone w funkcję mulczowania, dzięki czemu wykorzystują one świeżo ściętą trawę jako nawóz. Dodatkowo w automatycznej kosiarce możemy redukować wysokość koszenia trawnika, przez co możemy dopasować jego pracę do naszych potrzeb.

Jak zamontować robota koszącego?

Na początku musimy zabrać się za przygotowanie odpowiedniego szkicu działki. Warto zaznaczyć tam nasz dom, ścieżki, chodniki czy roślinność. W ten sposób będzie nam później łatwiej wyznaczyć obszar pracy automatycznej kosiarki. Następnie wyznaczamy miejsce na stację ładującą. Powinna ona znajdować się w centrum ogrodu na równej powierzchni. Przymocować ją do podłoża możemy za pomocą specjalnych kołków dołączonych do zestawu.

Następnym krokiem będzie ułożenie przewodów, które wyznaczają obszar pracy robota koszącego. Początkową część przewodu warto pozostawić luzem, aby móc ją później bez problemu wpiąć do stacji ładującej. Pamiętajmy o tym, żeby zachować odpowiednią odległość od ścian, roślinności czy ścieżek. Cenną dla nas roślinność możemy wyłączyć z terenu koszenia robota koszącego za pomocą tworzenia tak zwanej wyspy. Początek oraz koniec przewodu powinien być wpięty w stację ładującą, która tworzyć będzie pętlę. Układając przewód warto ustabilizować go za pomocą kołków, aby nie przemieszczał się on w przyszłości.

Naszym ostatnim zadaniem będzie skonfigurowanie robota koszącego. Najczęściej będziemy mogli to zrobić za pomocą panelu sterującego w robocie. Bardziej bogatsze modele automatycznych kosiarek pozwalają to zrobić z poziomu smartfonu za pomocą aplikacji. Takie zaprogramowanie robota koszącego jest intuicyjne oraz łatwe. Warto ustalić powierzchnię do koszenia oraz częstotliwość prac robota. W ten sposób zakończymy montaż robotów koszących.

Podsumowując

Robot koszący jest świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych ludzi, którzy nie mają czasu na regularne koszenie. Przyda się on również posiadaczom dużych ogrodów. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze skoczenie musi się odbyć za pomocą tradycyjnej kosiarki. Roboty koszące nie mogą pracować w wysokiej trawie, służą one jedynie do regularnego przycinania trawnika na określoną (niską) wysokość.