Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wzięli udział w filmie skierowanym do młodzieży dotyczącym coraz częściej spotykanego Hejtu wśród młodzieży. A wszystko po to, aby zarówno dzieci, jak i młodzież byli bezpieczni. Poniżej zamieszczamy link do przedmiotowego filmu.

Projekt edukacyjny "Stop hejt, Czwórka nie hejtuje!" to projekt przygotowany przez młodych ludzi i skierowany przede wszystkim do młodych ludzi. Hejt dotyka każdego z nas w równym stopniu. Nieważne, jakiej jesteśmy rasy, jakiej jesteśmy płci, wyznania, jakie mamy w życiu wartości i czym się w życiu zajmujemy. Jesteśmy tak samo skazani na hejt, na złe słowo, na mowę nienawiści w sieci, dlatego uwrażliwianie młodych ludzi, żeby zwracali uwagę na to, co zamieszczają w sieci i jak komentują różne wydarzenia, jest bardzo ważne.

Projekt społeczny "Stop hejt, Czwórka nie hejtuje zrealizowali uczniowie ZSZ nr 4 w Ostrołęce. W filmie wystąpiła także policjantka z ostrołęckiego Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii, która uświadamiała młodych ludzi na temat odpowiedzialności karnej związanej z hejtowaniem w internecie:

„Hejt jest pojęciem bardzo szerokim i nie znajdziemy tego określenia w kodeksie karnym. Jednak niektóre zachowania z nim związane mogą wyczerpać znamiona przestępstw lub wykroczeń, za które poniesiemy odpowiedzialność karną. Najczęściej popełnianymi czytani związanymi z hejtem są: znieważenie, zniesławienie, groźby karalne, uporczywe nękanie lub złośliwe niepokojenie. Przy wyrażaniu swojej opinii należy pamiętać, że polski kodeks zabrania publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic: narodowościowych, etnicznych, rasowych, czy też wyznaniowych oraz publicznego propagowania ustroju totalitarnego”.

Przypominamy, że w internecie nikt nie jest bezkarny i podobnie jak w świecie realnym ponosi odpowiedzialności za swoje postępowanie. Apelujemy o wzajemny szacunek nie tylko w świecie wirtualnym, ale także w tym realnym.

LINK DO FILMU PRZECIWKO HEJTOWI W INTERNECIE

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka