Stolica Polski pojawiała się w ubiegłych latach w ponad 1/4 ogłoszeń stanowisk w branży IT. Raport CBRE wskazał, że Warszawa jest jednym z liderów miast Europy pod względem chęci inwestowania w nowe miejsca zatrudnienia IT przez międzynarodowe firmy. Aby znaleźć oferty pracy IT w Warszawie, trzeba być ekspertem, czy może pracodawcy poszukują również kandydatów na stanowisko juniora? Co trzeba wiedzieć o rynku pracy w największym mieście Polski.
Co warto wiedzieć o pracy IT w Warszawie?
Warszawski sektor IT wyróżniają:
- jedne z największych zarobków;
- największe zapotrzebowanie na specjalistów;
- największe możliwości rozwoju;
- największa ilość miejsc pracy.
Warto szukać pracy w stolicy – odnajdą się tu zarówno osoby związane z branżą od długiego czasu, jak i te, które próbują znaleźć zatrudnienie po raz pierwszy. Jako że miasto to może poszczycić się największą ilością miejsc pracy – przekłada się to również na różnorodność oferowanych stanowisk.
Warszawscy pracodawcy wyrażają w swoich ofertach gotowość na podjęcie przez kandydata pracy zdalnej – warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy zamieszkuje się inne miasto. Może okazać się, że przeprowadzka nie jest konieczna, a dzięki temu znaleźć wymarzoną pracę bez zmieniania swojego trybu życia.
Jak znaleźć pracę w IT w Warszawie?
Znalezienie pracy w stolicy jest naprawdę proste, wystarczy dostęp do internetu.Pracodawcy ogłaszają się na portalach WWW – kandydaci mogą przeglądać liczne oferty i wybrać te, które pasują im najbardziej. Interfejs tych stron jest przejrzysty i intuicyjny. Jaki serwis wybrać? Oferty pracy IT w Warszawie na No Fluff Jobs to z pewnością warty uwagi przykład. Jego największą zaletą są widełki zarobków podane przy tytułach ogłoszeń.
Pracę znaleźć można również uczestnicząc w wydarzeniach branżowych i odwiedzając liczne targi pracy. To doskonała okazja, aby zapoznać się z firmą i dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadza rekrutację. Ponadto warto zapoznać się z obecnymi trendami w sektorze IT, zdobywać nową wiedzę i dowiedzieć się, jako programista, co napędza branżę.
Warto również zapisać się na staż – początkowe wynagrodzenie jest niższe, ale jest to dobry sposób dla osób bez doświadczenia. W Warszawie wielu pracodawców oferuje płatne praktyki, które z czasem mogą przeistoczyć się w pełnoprawną pracę na pełen etat.
Po znalezieniu interesującej oferty wystarczy zgłosić się do rozmów rekrutacyjnych. Dział HR ocenia stopień doświadczenia, potrzebne umiejętności i zakres obowiązków wykonywanej pracy. Takie rozmowy przeprowadzane są w przyjaznej atmosferze, więc nie należy się nimi stresować
Jakie umiejętności należy posiadać?
Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie CV. Warszawskie firmy poszukują osób, które:
- mają specjalistyczną wiedzę z danego zakresu (np. front-end);
- mają zdolność sprawnego zarządzania projektami;
- uczestniczyły w różnego rodzaju szkoleniach IT;
- uczestniczyły w targach pracy;
- korzystały z kursów informatycznych;
- uczestniczyły w projektach na platformie GitHub (ten warunek powinny spełnić szczególnie osoby kandydujące na stanowiska juniorskie);
- znają języki obce na poziomie komunikatywnym (zwłaszcza język angielski).
Rekruterzy zwracają również uwagę na wykształcenie kandydata i na to, jaką uczelnie ukończył. Potencjalni pracownicy z dyplomem uniwersyteckim są jednymi z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Specjaliści IT, będący absolwentami kierunków informatycznych, będą z tego powodu zarabiać najlepiej – mowa tu o zarobkach miesięcznych od 10 do 20 tysięcy złotych brutto przy umowie o pracę.
Ukończenie uczelni nie jest jedynym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty. Pracodawcy potrafią uczynić członkami zespołu nawet osoby, które uczyły się programowania na własną rękę. Istotne są praktyczne umiejętności i zdolność posługiwania się odpowiednimi narzędziami i technologiami. Warto wziąć to pod uwagę przy aplikowaniu na stanowiska juniorskie, których w Warszawie jest coraz więcej.