Branża IT w Warszawie – co trzeba wiedzieć?

Stolica Polski pojawiała się w ubiegłych latach w ponad 1/4 ogłoszeń stanowisk w branży IT. Raport CBRE wskazał, że Warszawa jest jednym z liderów miast Europy pod względem chęci inwestowania w nowe miejsca zatrudnienia IT przez międzynarodowe firmy. Aby znaleźć oferty pracy IT w Warszawie, trzeba być ekspertem, czy może pracodawcy poszukują również kandydatów na stanowisko juniora? Co trzeba wiedzieć o rynku pracy w największym mieście Polski.

Co warto wiedzieć o pracy IT w Warszawie?

Warszawski sektor IT wyróżniają:

 • jedne z największych zarobków;
 • największe zapotrzebowanie na specjalistów;
 • największe możliwości rozwoju;
 • największa ilość miejsc pracy.

Warto szukać pracy w stolicy – odnajdą się tu zarówno osoby związane z branżą od długiego czasu, jak i te, które próbują znaleźć zatrudnienie po raz pierwszy. Jako że miasto to może poszczycić się największą ilością miejsc pracy – przekłada się to również na różnorodność oferowanych stanowisk.

Warszawscy pracodawcy wyrażają w swoich ofertach gotowość na podjęcie przez kandydata pracy zdalnej – warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy zamieszkuje się inne miasto. Może okazać się, że przeprowadzka nie jest konieczna, a dzięki temu znaleźć wymarzoną pracę bez zmieniania swojego trybu życia.

Jak znaleźć pracę w IT w Warszawie?

Znalezienie pracy w stolicy jest naprawdę proste, wystarczy dostęp do internetu.Pracodawcy ogłaszają się na portalach WWW – kandydaci mogą przeglądać liczne oferty i wybrać te, które pasują im najbardziej. Interfejs tych stron jest przejrzysty i intuicyjny. Jaki serwis wybrać? Oferty pracy IT w Warszawie na No Fluff Jobs to z pewnością warty uwagi przykład. Jego największą zaletą są widełki zarobków podane przy tytułach ogłoszeń.

Pracę znaleźć można również uczestnicząc w wydarzeniach branżowych i odwiedzając liczne targi pracy. To doskonała okazja, aby zapoznać się z firmą i dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadza rekrutację. Ponadto warto zapoznać się z obecnymi trendami w sektorze IT, zdobywać nową wiedzę i dowiedzieć się, jako programista, co napędza branżę.

Warto również zapisać się na staż – początkowe wynagrodzenie jest niższe, ale jest to dobry sposób dla osób bez doświadczenia. W Warszawie wielu pracodawców oferuje płatne praktyki, które z czasem mogą przeistoczyć się w pełnoprawną pracę na pełen etat.

Po znalezieniu interesującej oferty wystarczy zgłosić się do rozmów rekrutacyjnych. Dział HR ocenia stopień doświadczenia, potrzebne umiejętności i zakres obowiązków wykonywanej pracy. Takie rozmowy przeprowadzane są w przyjaznej atmosferze, więc nie należy się nimi stresować

Jakie umiejętności należy posiadać?

Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie CV. Warszawskie firmy poszukują osób, które:

 • mają specjalistyczną wiedzę z danego zakresu (np. front-end);
 • mają zdolność sprawnego zarządzania projektami;
 • uczestniczyły w różnego rodzaju szkoleniach IT;
 • uczestniczyły w targach pracy;
 • korzystały z kursów informatycznych;
 • uczestniczyły w projektach na platformie GitHub (ten warunek powinny spełnić szczególnie osoby kandydujące na stanowiska juniorskie);
 • znają języki obce na poziomie komunikatywnym (zwłaszcza język angielski).

Rekruterzy zwracają również uwagę na wykształcenie kandydata i na to, jaką uczelnie ukończył. Potencjalni pracownicy z dyplomem uniwersyteckim są jednymi z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Specjaliści IT, będący absolwentami kierunków informatycznych, będą z tego powodu zarabiać najlepiej – mowa tu o zarobkach miesięcznych od 10 do 20 tysięcy złotych brutto przy umowie o pracę.

Ukończenie uczelni nie jest jedynym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty. Pracodawcy potrafią uczynić członkami zespołu nawet osoby, które uczyły się programowania na własną rękę. Istotne są praktyczne umiejętności i zdolność posługiwania się odpowiednimi narzędziami i technologiami. Warto wziąć to pod uwagę przy aplikowaniu na stanowiska juniorskie, których w Warszawie jest coraz więcej.