Każdego dnia policyjni wodniacy z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wypływają na akwen w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z letniego wypoczynku. W trakcie służby na wodzie oprócz podejmowania interwencji dbają również o edukację dzieci, młodzieży i ich opiekunów pod kątem bezpiecznego zachowania podczas korzystania z kąpieliska czy też sprzętu wodnego. Tego rodzaju patrole prowadzone są wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i Straży Rybackiej. Apelujemy o ostrożność i odpowiedzialne zachowanie podczas wypoczynku nad wodą. Nie zapominajmy, że woda to ogromny żywioł, który nie wybacza błędów. Działania prowadzone są w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

W sezonie letnim jednym z priorytetowych zadań ostrołęckich policjantów jest dbanie o bezpieczeństwo na wodzie i jej okolicach. Dlatego też każdego dnia policyjni wodniacy wspólnie z innymi służbami tj. funkcjonarisuzami Straży Pożarnej oraz Straży Rybackiej wypływają na akwen, gdzie pełnią służbę.

Do ich zadań w szczególności należy zwracanie uwagi, czy osoby korzystające ze sprzętu wodnego stosują się do obowiązującego prawa i zasad na wodzie. Podczas kontroli przede wszystkim sprawdzają stan trzeźwości sterników, obowiązkowe wyposażenie łodzi, a także posiadane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających.

Biorą również udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych, kontrolują kąpieliska zarówno te strzeżone i niestrzeżone. Nie zapominają jednak o tym, że profilaktyka i edukacja społeczeństwa jest bardzo ważna i dlatego też często rozmawiają z żeglarzami, sternikami, dziećmi i młodzieżą na temat właściwego zachowania się na wodzie.

Podczas takich spotkań przekazywane są materiały edukacyjne, które zawierają najistotniejsze przepisy, mające na celu uświadomić i przypomnieć, że z wodą „nie ma żartów”, że woda „to potężny żywioł”.

 

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik
  • przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie
  • nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
  • przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby
  • nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka