Mszą św. w  kościele parafialnym w Troszynie rozpoczęły się w niedzielę 28 sierpnia  dożynki gminy Troszyn, połączone z jubileuszowym, 10. Zajazdem Szlacheckim. Po mszy korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy Centrum Kultury. Zanim jednak uczestnicy uroczystości znaleźli się na placu, starostowie dożynek przekazali wójtowi tradycyjny bochen chleba.

- Witam serdecznie wszystkich, którzy zgromadzili się tu, na placu przy Centrum Kultury, by razem świętować 10. Zajazd Szlachecki, połączony z dożynkami gminno-parafialnymi.  Jako gospodarz tej gminy dziękuję rolnikom za ich trud, a ich pracę, za ten chleb, który dzisiaj na naszych stołach się pojawił - mówił Wójt Edwin Mierzejewski. - Dzisiaj mamy też tradycyjny Zajazd Szlachecki. Przez dwa lata, w pandemii, nie mogliśmy świętować.  Mamy tu stoiska naszych miejscowości. Nasze wioski w liczbie 21 będą gościć wszystkich państwa. Chciałbym też w sposób szczególny przywitać gości z Ukrainy. A przyjęliśmy pod swój dach dość liczbą grupę uchodźców - 50 osób. Dziś mieszka u nas ponad 40 osób. Nasz wieniec dożynkowy ma również motyw ukraiński. Bardzo serdecznie was witamy - dodał wójt.

Proboszcz troszyńskiej parafii Tadeusz Siedlecki poświęcił chleb, którym księża i samorządowcy podzielili się z uczestnikami zajazdu i dożynek.

- Chleb to symbol dobrobytu, symbol dostatku, symbol przede wszystkim zgody. Ten chleb, który z wielu ziaren się tworzy, w czasie Eucharystii staje się pokarmem duchowym. Zanim przystąpimy do świętowania, symbolicznie podzielimy się tym oto chlebem. Oby Pan, który dał nam chleb, sprawił, żeby nikt nie cierpiał głodu, aby wszyscy szczęśliwie doczekali spotkania w przyszłym roku - mówił ksiądz.

Powiat Ostrołęcki, który wsparł finansowo organizację troszyńskiego święta, reprezentował wicestarosta Krzysztof Parzychowski.

Na placu Centrum Kultury miały miejsce degustacja potraw i występy artystyczne na scenie. Zaśpiewała Larysa Tsoy oraz zespoły Dexter i Szpilki, a  na zakończenie zespół Playboys.

Tekst i zdjęcia: Tygodnik Ostrołęcki