Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka i nie ważne, czy mamy blisko do domu, że pojedziemy powoli i ostrożnie. Osoba pod wpływem alkoholu ma problem z oceną odległości i prędkości, a kierując pojazdem stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu. Przypominamy, że już sama jazda będąc w stanie nietrzeźwości jest PRZESTĘPSTWEM zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Niestety mimo wielu apelom i wydawałoby się dużej świadomości kierujących, wciąż na drogach policjanci zatrzymują nietrzeźwych kierujących. Niestety jak pokazują  przykłady tylko z tego tygodnia dla niektórych alkohol nie stanowi żadnej przeszkody w kierowaniu pojazdem. Kierowca w czasie jazdy wykonuje proste czynności obsługi urządzeń w samochodzie. Reaguje na sytuację drogowe. Z pozoru łatwe czynności stają się problematyczne w przypadku spożycia alkoholu lub środków odurzających.

PAIĘTAJMY: Kac to nie tylko jedyna konsekwencja picia alkoholu lecz także dotkliwe kary. Konsekwencjami jazdy po alkoholu jest nie tylko zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (utrata prawa jazdy), najtragiczniejsze co może się wydarzyć to spowodowanie wypadku w którym ucierpią niewinni ludzie.

Jeśli widzimy, że ktoś kto wcześniej pił alkohol zamierza kierować samochodem, zataczając się wsiada do auta - reagujmy, nim będzie za późno! Zatrzymajmy nietrzeźwych kierowców zanim otrzymają zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub swoim zachowaniem doprowadzą do ofiar śmiertelnych na drodze.

Nie zapominajmy także o tym, że poza odpowidzialnością karną pijanych kierowców czeka także odpowiedzialność finansowa mogąca wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

kom. Tomasz Żerański