Szukasz alternatywy dla tradycyjnego kopciucha? Postaw na pompy ciepła! Piece centralnego ogrzewania lub gazowe odchodzą do lamusa. Wszystko za sprawą nowych ustaleń Komisji Europejskiej, która zakazuje ich montowania.

Mimo że koszt inwestycji w pompy ciepła jest wysoki, szybko się zwraca. Dobra wiadomość jest taka, że zamontujesz je zarówno w starym, jak i nowym budownictwie.

Pompy ciepła, czyli ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w Twoim domu

Nowe ustalenia Komisji Europejskiej dotyczące sposobów ogrzewania — czy jest się czego bać?

Transformacja energetyczna to coś, czego nie unikniemy. I dobrze, ponieważ dzięki niej przestawimy się na zielone rozwiązania. Od 2027 roku będzie obowiązywać zakaz montowania pieców, które wykorzystują paliwa kopalne — węgiel, olej opałowy, gaz. Przewiduje się, że od 2030 roku zakaz ten obejmie również budynki modernizowane.3

Nie obawiaj się jednak — wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polityki klimatycznej, oferując nowoczesne urządzenia, jakimi są pompy ciepła. Szacuje się, że ich udział we wnioskach do programu „Czyste Powietrze” wzrósł z ok. 20% w 2021 roku do 50% w 2022 roku (stan na maj). W kolejnych latach pompy ciepła mogą być nawet co drugimi urządzeniami grzewczymi sprzedawanymi w Polsce.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które oddają energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. To ekologiczne źródło ciepła wykorzystuje nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Dzięki pompie ciepła ogrzejesz dom i zmniejszysz ilość zanieczyszczeń trafiających do atmosfery.

Działanie pompy ciepła można porównać do działania lodówki z tą różnicą, że lodówka oddaje ciepło do otoczenia, natomiast pompa ciepła — odbiera je, przekazując do wnętrza domu. Natomiast przeznaczenie tego urządzenia jest niemal takie samo jak kotła gazowego. Jeśli chodzi o kotły gazowe, olejowe lub węglowe, spala się medium grzewcze. Co za tym idzie, do atmosfery trafiają liczne zanieczyszczenia. Pompa ciepła jest ekologiczna, ponieważ energią pozyskaną ze środowiska ogrzewa budynki i wodę.

Efektywność pompy ciepła nie spada, nawet gdy na dworze jest siarczysty mróz. Urządzenia mogą dobrze pracować przy temperaturze -28 stopni Celsjusza.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielą się na: gruntowe, woda-woda i powietrze-woda. Pompy gruntowe zasila ciepło ziemi. Często spotykanymi pompami ciepłą są te w wersji z kolektorami, czyli sondami poziomymi oraz pionowymi.
Owe sondy wypełnia roztwór o niskiej temperaturze zamarzania. Pobiera on ciepło z ziemi, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej.

W przypadku pomp ciepła woda-woda, jak sama nazwa wskazuje, ciepło pozyskuje się z wód gruntowych. Można to zrobić, na przykład wykonując studnię czerpaną lub zrzutową. Czasem, aby postawić studnię, trzeba pozyskać odpowiednie pozwolenie.

Pompy ciepła powietrze-woda to najbardziej popularne rozwiązanie. Dolnym źródłem jest tutaj energia z powietrza. Tego typu urządzenia montuje się o wiele łatwiej niż pompy gruntowe, jednak ich działanie jest uzależnione od temperatury, jaka panuje na zewnątrz.

Pompy ciepła, czyli korzystna inwestycja

Kiedy zdecydujesz się na pompy ciepła, wiele zyskasz. Przede wszystkim zadziałasz ekologicznie, ponieważ urządzenia te korzystają z odnawialnych źródeł energii. Pompa ciepła nie powoduje powstawania spalin i innych zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.

Jeśli mowa o kosztach, tutaj także widać przewagę pomp ciepła nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania. Inwestycja jest o wiele tańsza niż zakup kotła i kotłowni na paliwo stałe. Trudno również nie wymienić komfortu użytkowania. Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe — można nimi sterować nawet za pomocą aplikacji w smartfonie.

W końcu, kiedy wybierzesz pompę ciepła, zagwarantujesz sobie pełne bezpieczeństwo. Nie obawiasz się wybuchu (instalacja gazowa) i zaczadzenia (instalacja olejowa lub paliwowa).

Pomieszczenie, w którym stanie pompa ciepła, zawsze będzie ciche i czyste. Urządzenie nie jest głośnie, nie wymaga także składowania węgla.

Wystarczy, że raz zaprogramujesz pompę ciepła, a ona będzie działać do momentu, kiedy znowu zmienisz jej ustawienia. Co więcej, możesz skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania z programu rządowego „Czyste Powietrze”.

Wdrażamy coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Segregujemy śmieci, staramy się być także świadomymi konsumentami. Dlaczego zatem nie przestawić się na ekologiczne pompy ciepła? Działają one tak jak piece gazowe, jednak w przeciwieństwie do nich nie szkodzą atmosferze i nie wymagają ciągłego doglądania. To inwestycja, która szybko się zwróci.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/pompy-ciepla/