Jak dbać o myjkę lakierniczą, by służyła nam dłużej?

Każdy lakiernik przed rozpoczęciem swojej pracy powinien posiadać zadbany i czysty sprzęt. Niestety, wielu fachowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne są czyste narzędzia pracy. Dlaczego jednak warto zainwestować w myjkę lakierniczą i jak prawidłowo o nią dbać?

Myjka lakiernicza – do czego służy i jak działa?

Myjka do pistoletów lakierniczych jest wykorzystywana do oczyszczania pistoletów lakierniczych. Wyglądem przypomina zwykłą zmywarkę, która przy pomocy zegara sterującego rozpoczyna swoją pracę. Cały proces mycia z użyciem myjki lakierniczej odbywa się w zamkniętym obiegu.

Do urządzenia nalewa się rozpuszczalnik, który w procesie czyszczenia stopniowo się uwalnia i domywa nawet największe plamy po lakierze. Dodatkowo sprężone powietrze jest uwalniane w maszynie w taki sposób, że preparat nie wchłania się do mechanizmu napełnionego powietrzem. Myjka lakiernicza jest narzędziem najbardziej rekomendowanym do czyszczenia pistoletów lakierniczych z wielu względów.

Dlaczego warto korzystać z myjek lakierniczych?

Myjka lakiernicza jest niezbędnym elementem każdej firmy, która zajmuje się zleceniami dotyczącymi lakierowania powierzchni. Dzięki niej mycie sprzętów po wykonanej pracy lakierniczej jest znacznie prostsze i szybsze niż w przypadku manualnego czyszczenia.

Stosowanie myjek lakierniczych wpływa na efektywniejsze dysponowanie czasem i przyjmowanie większej ilości zleceń, co w konsekwencji przekłada się na wyższy zarobek przedsiębiorstwa. Dodatkowo sprzęt lakierniczy czyszczony dedykowaną do tego myjką będzie służyć dłużej.

Myjka lakiernicza – jak o nią dbać?

Aby myjka lakiernicza służyła jak najdłużej, należy zastosować się do prostych zasad konserwacyjnych. Przede wszystkim czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na trwałość sprzętu, jest odpowiednia wentylacja.

Należy pamiętać, aby myjki nie stawiać w miejscu, w którym ulatnia się ciepłe powietrze. Nie bez znaczenia jest także wykorzystywanie odpowiednich rozcieńczalników, które posiadają różne stopnie zagrożenia wybuchowego. Wymianę płynu należy konsultować z producentem, który udzieli informacji na temat wyboru właściwego roztworu.

Raz na jakiś czas warto myjkę lakierniczą włączyć bez pistoletów. Jest to ważne po to, aby system samoczynnie wyczyścił środek maszyny bez manualnej ingerencji użytkownika. Nie poleca się mycia ręcznego myjki lakierniczej ze względu na potrzebę użycia środków z wysoką zawartością chemii, które są szkodliwe dla człowieka, ale także dla środowiska.