Policja Ostrołęka ostrzega: uważaj na oszustwa i „inwestycje” alternatywne, które mogą wykorzystywać model piramid finansowych. Mogą kusić „inwestycjami” w złoto, diamenty, grunty, odpady, kryptowaluty, bądź akcje giełdowe. Przede wszystkim należy uważać na oferty obiecujące duży i szybki zysk i NIGDY nie ufać obcym osobom bez względu jakie „bajki” nam opowiadają o rzekomych zyskach. Ostrzeżmy naszych bliskich i znajomych przed takimi oszustwami!

W internecie, w tym w mediach społecznościowych, w innych środkach przekazu jesteśmy „bombardowani” coraz  bardziej agresywnym marketingiem zawierającym obietnice łatwego, szybkiego i wysokiego zysku.

Padające w nich hasła, takie jak np.: „zarabianie bez wychodzenia z domu", „Pani X kiedyś była sprzątaczką teraz zarabia miliony", „Rodzina Y nie ma już miejsca w domu, żeby trzymać pieniądze", są najczęściej próbami namówienia nas na ryzykowne inwestycje w kryptowaluty, złoto, diamenty, różne przedmioty kolekcjonerskie i inne „inwestycje" alternatywne, które często są oszustwami bądź piramidami finansowymi.

Piramidy finansowe są nielegalne. Nie zarobisz na nich, ponieważ twoje pieniądze trafiają do pomysłodawców projektu, nie są inwestowane. Tak naprawdę nie wiesz, co się z nimi dzieje. Prędzej czy później system przestanie działać.

 Organizatorzy obiecują „zyski" z inwestycji w diamenty lub złoto, których mogą nie posiadać, albo w wymyślone przez siebie zjawiska, które także nie istnieją. Ostrzegamy: jest duże prawdopodobieństwo, że taka „inwestycja" jest oszustwem, a ty stracisz wpłacone pieniądze.

Uważaj także na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz „kupony", „pakiety inwestycyjne", „świadectwa uczestnictwa", kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa.

Przede wszystkim nie wierzmy we wszystko co przeczytamy w internecie i wobec obcych osób i  podejrzanych ofert stosujmy zawsze zasadę ograniczonego zaufania!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka