O tym jak niebezpieczne może być zderzenie z dziką zwierzyną przekonał się młody mieszkaniec naszego powiatu. Apelujemy do kierowców o ostrożność w okolicach lasów, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta, które mogą być przyczyną wypadków, w tym niestety tych najpoważniejszych. Zmniejszenie prędkości z pewnością pomoże nam na unikniecie tego rodzaju zdarzeń, bądź też zminimalizowanie ich negatywnych skutków.

Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się nie tylko warunki atmosferyczne, ale także drogowe, co należy uwzględnić wsiadając za kierownicę. Pamiętajmy też, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, ale mogą to być również dzikie zwierzęta. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w na naszym terenie.

Wczoraj o godzinie 18:30 dyżurny ostrołęckich policjantów odebrał poważne zgłoszenie zderzenia osobowego forda z łosiem w Chudku (gm. Kadzidło). Według zgłaszającego pojazd jest poważnie uszkodzony, kierowca ranny, a zwierzę padło.

Na miejsce natychmiast skierowano patrol z ostrołęckiej drogówki oraz służby ratunkowe. Według ustaleń mundurowych 25 – letni kierujący fordem mieszkaniec powiatu ostrołęckiego uderzył w łosia, który gwałtowanie wybiegł mu na drogę.

Zwierzę padło, natomiast kierowca nie doznał poważnych obrażeń ciała wymagających dłużej hospitalizacji.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicach lasów, łąk i pól. Nie lekceważmy znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują. Kierowca jadący z nadmierną prędkością może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować, czy wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze, a zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może być groźne w skutkach, a nawet skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu.

Dlatego ponownie zwracamy się z apelem o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków na drodze i po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

kom. Tomasz Żerański