Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną skierowaną do seniorów. Ma ona na celu dotarcie do jak największej liczby osób starszych, aby przestrzec ich przed oszustwami popełnianymi, m.in metodą na wnuczka i policjanta. Do akcji policjanci zaprosili niezawodnych partnerów, którzy zawsze chętnie włączają się w działania profilaktyczne. Mowa tu o Urzędzie Miasta w Ostrołęce, Miejskim Zakładzie Komunikacji w Ostrołęce, Telewizji Esprit, Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Szpitalu Miejskim oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Dziękujemy partnerom za włączenie się w kampanię skierowaną na zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym.

 

 

 

Zapewnienie bezpieczeństwa seniorom z naszego terenu jest jednym z ważniejszych zadań ostrołęckich policjantów.  Choć coraz więcej osób słyszało o metodach działaniach oszustów np. metodą „na policjanta”, „na wnuczka” i nie pozwoliło się oszukać, to w dalszym ciągu zdarzają się przypadki tego rodzaju oszustw.

Chcąc dotrzeć z działaniami profilaktycznymi w tym zakresie  do największej liczby osób  ostrołęccy policjanci rozpoczynają zakrojona na szeroką skalę kampanię informacyjną skierowaną do seniorów i ich rodzin „ SENIORZE! NIE DAJ SIĘ OSZUSTOWI!”. Wszystko po to, aby uświadomić osobom starszym, jak działają oszuści, jakimi metodami się posługują, a także wskazać właściwy sposób postępowania w przypadku otrzymania telefonu od oszusta z prośbą o przekazanie pieniędzy oraz kosztowności.

W akcję włączyli się można powiedzieć nasi przyjaciele, którzy niejednokrotnie wspierali nas w licznych działaniach profilaktycznych skierowanych zarówno do seniorów, dorosłych, jak i dzieci. Mowa tu o Urzędzie Miasta w Ostrołęce, Miejskim Zakładzie Komunikacji w Ostrołęce, Telewizji Esprit, Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Szpitalu Miejskim oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

W ramach prowadzonej kampanii:

- w autobusach MZK zostaną umieszczone plakaty „ SENIORZE! NIE DAJ SIĘ OSZUSTOWI!” na których zawarte będą informację o metodach działań oszustów, oraz wiadomość, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Podobne informację będą wyświetlane na tablicach elektronicznych na przystankach autobusowych i w autobusach.

-  dzięki uprzejmości dyrekcji szpitala miejskiego plakaty „ SENIORZE! NIE DAJ SIĘ OSZUSTOWI!” zostaną także zamieszczone na tablicach informacyjnych szpitala, dzięki czemu osoby tam przebywające będą miały okazję zapoznać się z powyższym zagrożeniem i przekazać te informacje swoim bliskim.

- w telewizji Esprit będzie wyświetlany bezterminowo  plakat dotyczący kampanii w telegazecie, jak również w siedzibie telewizji. Ponadto  do książeczek opłat będą dołączane ulotki z ostrzeżeniem przed oszustwami.

- informację dotyczące kampanii „ SENIORZE! NIE DAJ SIĘ OSZUSTOWI!” znajdą się również w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz placówkach mu podległych. Dodatkowo pracownicy socjalni będą przekazywać ulotki dotyczące kampanii zarówno w swojej siedzibie, jak i podczas indywidualnych wizyt domowych u mieszkańców.

- dzięki przychylności Prezesa Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej plakaty dotyczące kampanii

„ SENIORZE! NIE DAJ SIĘ OSZUSTOWI!” zostaną zamieszczone w 301 ostrołęckich klatkach schodowych.

- w rozgłośniach radiowych odbędą się audycję, podczas których propagowane będzie bezpieczeństwo osób starszych ze szczególnym uwzględnieniem najczęstszych metod, jakimi posługują się oszuści. Podobne informację trafią do wszystkich lokalnych portali informacyjnych.

Chcieli byśmy, aby w prowadzonej kampanii działała również profilaktyka np. sąsiedzka, czy też rodzinna. Mowa tu o przekazywaniu policyjnych ostrzeżeń i informacji o działaniach oszustów osobom, które z różnych powodów nie mają możliwości zapoznać się z dzisiejszymi zagrożeniami.

Dlatego korzystając z okazji jeszcze raz apelujemy do rodzin, znajomych, bądź sąsiadów seniorów o przekazywanie ostrzeżeń dotyczących tego rodzaju zagrożeń.

Pamiętajmy, że oszuści mogą zmieniać metody swojego działania. Dziś są to przestępstwa np. na wnuczka, bądź policjanta, a jutro na gazownika, bądź prokuratora. Natomiast jest jeden 100% skuteczny sposób na wszystkie metody oszustów - nie przekazywanie obcym osobom pieniędzy, bądź kosztowności. Nie należy także opowiadać dzwoniącym do nas osobom ile pieniędzy, bądź kosztowności trzymamy w domu, bądź gdzie dokładnie mieszkamy.

Na koniec przypominamy, że żaden prawdziwy policjant nie ma prawa żądać od nas pieniędzy. Jeśli to robi to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy powiadomić prawdziwych policjantów.

kom. Tomasz Żerański