Policjanci ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego rozpoczęli cykl działań „Nocni piraci” ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas weekendów związanych, m.in. z dojazdem do nocnych klubów i powrotem z nich do domów oraz nocnych wyścigów samochodowych.

W miniony weekend ostrołęccy policjanci postanowili bliżej „przyjrzeć się’’ szczególnie młodym kierowcom, którzy jadą, bądź wracają z okolicznych klubów i dyskotek. Kilkudziesięciu policjantów z ostrołęckiej drogówki wspieranych przez policjantów z Wydziału Prewencji i Wydziału Patrolowego w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach prowadziło wzmożone działania na ulicach Ostrołęki oraz trasach wylotowych z miasta. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierowców, ich uprawnienia, a także stan techniczny pojazdów. Sprawdzali ilość przewożonych osób oraz przeprowadzili kierowcom testy narkotykowe. Biorąc pod uwagę efekty policyjnych działań zdecydowanie, można uznać, że policyjne działania były trafione. Okazało się, że jeszcze wielu kierowców wracając z weekendowych zabaw, zachowuje się nieodpowiedzialnie. Dlatego zapowiadamy, że policyjna akcja będzie kontynuowana.

Zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce jest sprawą kluczową.

W trakcie działań policjanci przeprowadzili 500 badań trzeźwości oraz dokonali 120 kontroli pojazdów. W ich wyniku wyeliminowali z naszych dróg aż 10 pijanych kierowców. Jednego kierowcę, który wsiadł za „kółko”, będąc pod działaniem narkotyków oraz jednego, który kierował nie mając do tego uprawnień. Ponadto głównie z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 10 dowodów rejestracyjnych. Za kierowanie pod wpływem alkoholu 9 kierowcom mundurowi zatrzymali prawo jazdy. Jednak to nie wszystko.

W niedzielę (12.02) o godzinie 2 w nocy policjanci na trasie wyjazdowej z miasta zauważyli szybko jadące audi. W związku z powyższym dali kierowcy pojazdu wyraźny sygnał do zatrzymania. Kierowca jednak zamiast się zatrzymać, zaczął uciekać. Funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg. Po mniej więcej dwóch kilometrach audi zostało zablokowane przez policyjny radiowóz i zmuszone do zatrzymania.

Za kierownicą audi siedział 19-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. W pojeździe znajdowała się także młoda pasażerka, para wracała z imprezy. Alkomat szybko wskazał prawdopodobną przyczynę ucieczki 19-latka. Okazało się, że ma on w swoim organizmie prawie promil alkoholu. Młody kierowca stracił już prawo jazdy, a za niezatrzymanie się do kontroli i kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu odpowie przed sądem.

Tego typu zdecydowane działania policjantów są niezbędne, aby na drogach było bezpiecznie. Nie ma miejsca dla nieodpowiedzialnych zachowań kierowców, a szczególnie tych związanych z jazdą pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy też wyścigów samochodowych. Dlatego zapowiadamy, że tego rodzaju działania będą kontynuowane, a wobec nieodpowiedzialnych kierowców policjanci będą stosować zasadę zero tolerancji.

Autor: kom. Tomasz Żerański